• Odbierz prezent
Koniec opcji binarnych na Cyprze?

Konferencja iFX Expo International przyniosła ciekawe doniesienia z Cypru. CySEC rozważa wprowadzenie zakazu opcji binarnych, a także dalsze zacieśnianie regulacji dla produktów o wysokim ryzyku.

 

CySEC od pewnego czasu prowadzi usilne działania do oczyszczenia cypryjskiej branży inwestycyjnej. Jeszcze kilka lat temu nieuczciwe podmioty często starały się o licencję CIF ze względu na łatwość jej uzyskania, słabą kontrolę ze strony regulatora i możliwość prowadzenia działalności na terenie UE (zgodnie z paszportem unijnym). Te czasu już się skończyły. CySEC w ubiegłym roku znacząco zacieśnił regulacje dla podmiotów oferujących instrumenty o podwyższonym ryzyku. Zwiększyła się również kontrola, czego efektem jest największa suma kar w historii cypryjskiego regulatora – 4 mln dolarów. Po słowach Demetry Kalogerou, szefowej instytucji, możemy uznać, że to jeszcze nie koniec porządków. Szczególnie w kontekście rynku opcji binarnych.

 

Zakaz dla opcji binarnych

Na konferencji iFX Expo International Kalogerou przyznała, że CySEC rozważa kompletny zakaz dla opcji binarnych. Nie jest to jeszcze nic pewnego – regulator wciąż prowadzi konsultacje w tej kwestii.

Problemem, jaki dostrzega CySEC na tym rynku, jest konflikt interesów na linii broker-klient, a także nietransparentny model wyceny. Regulator zaznacza, że możliwym rozwiązaniem będzie ograniczenie dostępu do opcji binarnych wyłącznie dla profesjonalnych traderów. Tutaj problemem dla brokerów może być małe zainteresowanie, szczególnie opcjami o niskim okresie zapadalności. Jest to produkt, który przyciąga uwagę głównie niedoświadczonych traderów, kuszonych perspektywą szybkich zysków.

 

Kontrola marketingu

Kalogerou zapowiedziała również zmiany bardziej ogólne, tyczące się wszystkich podmiotów oferujących instrumenty o podwyższonym ryzyku. Wygląda na to, że CySEC chce wziąć się za kwestię reklam. Jednak raczej nie w taki sposób jak np. Francja (zakaz reklam). Regulator zamierza wprowadzić mechanizmy kontroli dla marketingu i wyeliminować agresywny marketing, czyli zachęcanie potencjalnych klientów łatwym i szybkim zyskiem.

„Musimy oddzielić to co jest uczciwe od tego co jest agresywnym marketingiem” – powiedziała Kalogerou.

 

Możliwa wyższa dźwignia dla doświadczonych traderów

Szefowa CySEC odniosła się również do wprowadzonego limitu dźwigni. Obecnie maksymalny jej poziom na Cyprze to 1:50. Broker będzie mógł oferować wyższą dźwignię, ale tylko tym traderom, którzy przejdą odpowiednie testy i nie będą podejmować nadmiernego ryzyka.

 

Źródło informacji: LeapRate.com

 


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk