• Odbierz prezent
Koniec inwestycyjnego boomu? W maju liczba nowych rachunków maklerskich gwałtownie spadła

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych opublikował dane dotyczące liczby aktywnych rachunków maklerskich w maju. Dość ewidentnie wskazują one na spadające zainteresowanie inwestowaniem na giełdzie ze strony nowych uczestników rynku, po rekordowym marcu i równie dobrym kwietniu. Majowe statystyki przyrostu nowych rachunków maklerskich okazały się najsłabsze od końca zeszłego roku.

 

Wg danych KDPW w maju zarejestrowano 4770 nowych rachunków maklerskich, zaś ich łączna liczba wyniosła 1 308 655. Dla porównania, w rekordowym marcu liczba nowych rachunków wyniosła ponad 29 tys., zaś w kwietniu 18 tys. Tak ogromny przyrost jest podyktowany spadkami na giełdzie i wzrostem zmienności, które przyciągnęły nowych uczestników rynku, liczących na zakup akcji po korzystnych cenach.

Jak wynika z danych, inwestycyjna euforia w maju znacznie przygasła.

Największy przyrost liczby nowych rachunków maklerskich zanotował DM mBanku (3669), na drugim miejscu znalazł się DM ING (2965). Na przeciwległym biegunie znajduje się natomiast BM Santander Bank, które zanotowało spadek liczby rachunków maklerskich o 3413 w maju.

 

Od początku roku liczba rachunków maklerskich zwiększyła się o 63,4 tys.

 

Podobną tendencję spadkową, choć nie w aż tak dotkliwym stopniu, można dostrzec również w przypadku wysokości obrotu na warszawskiej giełdzie:

Czytaj także: Wszyscy chcą inwestować na giełdzie. GPW notuje kolejny miesiąc ze znacznym wzrostem obrotu

Giełda Papierów Wartościowych we wtorek 2 czerwca opublikowała dane dotyczące obrotu na warszawskim parkiecie w maju. Mimo tego, że nie udało się utrzymać świetnych wyników z kwietnia, wysokie zainteresowanie giełdą po marcowym krachu wciąż się utrzymuje. W maju obrót akcjami na głównym rynku GPW wz.. Czytaj
Wszyscy chcą inwestować na giełdzie. GPW notuje kolejny miesiąc ze znacznym wzrostem obrotu

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk