• Odbierz prezent
Koniec hossy w USA? Na światowych indeksach zrobiło się groźnie- S&P500, NASDAQ, DAX, WIG20 mocno w dół

Ostatni tydzień nie należał do rynkowych byków na rynkach finansowych. Straciła zdecydowana większość ważnych indeksów, a w niektórych przypadkach skala spadków była bardzo bolesna.

Ponowne problemy na rynkach azjatyckich

Ponad 2-procentowe spadki obserwowaliśmy w Hong Kongu, Indiach, Australii, Nowej Zelandii oraz Indonezji. Nieco lepiej zachowały się giełdy na Filipinach, w Chinach (Shanghai Composite), Singapurze, Tajlandii, Malezji oraz na Tajwanie. Choć i tam inwestorzy stracili w ciągu tygodnia średnio 1%. Najmocniejszymi indeksami azjatyckimi okazały się: japoński Nikkei (+1,41%), chiński Shanghai B-Share (+1,20%) oraz koreański KOSPI (+0,52%).

Europejskie giełdy ponownie w czerwieni

W zeszłym tygodniu aż 24 z 33 indeksów europejskich zaliczyło dodatnią stopę zwrotu. Tym razem mamy do czynienia z diametralną zmianą nastrojów i taka sama liczba notowana była na czerwono. Wśród najsłabszych znalazły się niemiecki TecDAX (-4,01%), polski WIG20 (-3,92%), niemiecki sDAX (-3,88%), rosyjski RTS (-3,60%) i polski WIG (-3,28%).

Zimny prysznic na Wall Street

W środę obserwowaliśmy rekordy hossy w Stanach Zjednoczonych. Jednak ostatnie 2 dni to prawdziwe trzęsienie ziemi, w wyniku którego indeks Nasdaq Composite kończy tydzień ze stratą wynoszącą -3,27%, a S&P500 -2,31%.

 Wykres 1: Indeks Nasdaq Composite (5 dni)

Wykres 1: Indeks Nasdaq Composite (5 dni)

 Wykres 2: Indeks S&P500 (5 dni)

Wykres 2: Indeks S&P500 (5 dni)

Dow Jones Industrial również obniżył swoje notowania. W tym przypadku skala spadków wyniosła -1,82%. Jak się okazuje, i tym razem Merval trafnie zapowiedział nadciągające spadki na Wall Street. Argentyński indeks zniżkował w tym tygodniu o -2,85%. Jednak jeszcze gorzej było w Meksyku, gdzie przecena sięgnęła -3,56%.

Notowania: S&P 500

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/SP:SPX/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk