• Odbierz prezent
Koniec bankowej samowolki przy kredytach w obcych walutach? Dwa największe banki z ponad 60 mln złotych kary

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na poważnie wziął się za banki, a konkretnie za ich klauzule, na podstawie których wyliczane są wysokości rat kredytów udzielanych w walutach obcych, w tym szczególnie franku szwajcarskim. To już kolejna wielomilionowa kara nałożona na banki za stosowanie niedozwolonych klauzul w umowach kredytów hipotecznych - tym razem padło na dwa czołowe baki PKO BP i Pekao, które łącznie będą musiały zapłacić ponad 60 mln złotych kary finansowej.

 

Jak wynika z decyzji UOKiK, PKO BP i Pekao w aneksach do umów kredytów hipotecznych stosowały klauzule, które pozwalały bankom dowolnie kształtować kursy walutowe, jednocześnie utrudniając kredytobiorcom oszacowanie wysokości płaconych rat.

W związku z naruszeniami UOKiK zdecydował się nałożyć na PKO BP karę finansową ponad 40,74 mln złotych, zaś na Pekao w wysokości ponad 21 mln złotych.

 

Zastrzeżenia UOKiK dotyczą zasad ustalania kursów walutowych i tym samym kalkulowania wysokości rat kredytowych - są one nieprecyzyjne i dają dowolność bankom. Oba banki nie wskazują w umowach kredytowych dokładnego i ogólnodostępnego źródła, na podstawie którego kredytobiorca może samodzielnie obliczyć wysokość raty. Oprócz tego PKO BP zastrzegł sobie prawo do zmiany źródła danych, nie podając konkretów, a także prawo do jednostronnej zmiany wysokości spreadu, jeśli dokonają tego „przynajmniej 2 z 10 największych pod względem sumy aktywów banków o co najmniej 0,5%”.

 

Oprócz zapłacenia kary (po uprawomocnieniu decyzji UOKiK) oba banki są zobowiązane do poinformowania kredytobiorców o decyzji Urzędu i o tym, że niedozwolone klauzule dotyczące przeliczania kursów walut nie są obowiązujące.

 

Warto przypomnieć, że pod koniec września UOKiK nałożył trzy kary finansowe o łącznej wartości ponad 60 mln złotych w podobnej sprawie - najwyższą karę otrzymał BNP Paribas (26,6 mln złotych), Santander Bank Polska będzie musiał zapłacić 23,6 mln złotych, zaś Bank Millennium 10,5 mln złotych.

Czytaj także: Ponad 60 milionów kary od UOKiK dla trzech banków za "spekulowanie" kursami walut

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na trzy banki karę finansową o łącznej wysokości ponad 60 mln złotych. Jest to kolejny element rozliczania sektora bankowego za nadużycia do jakich dochodziło w ostatnich latach przy oferowaniu klientom kredytów m.in. we franku szwajcarskim. Wg Urzędu,.. Czytaj
Ponad 60 milionów kary od UOKiK dla trzech banków za "spekulowanie" kursami walut

 

Notowania: PKO Bank Polski SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PKO/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk