• Odbierz prezent
Konfluencja układów harmonicznych

Każdy trader opierający analizy na Harmonic Tradingu spotkał się z sytuacją, w której to wyznaczony układ nie zadziałał. Mimo geometrycznych zależności i symetrii odcinków projekcja cenowa nie tylko została zanegowana, ale nawet nie stanowiła choćby minimalnej zapory popytowej/podażowej. Wtedy też pojawia się pytanie: ,,Co wpływa na skuteczność danych formacji?”. Czemu niektóre układy z bardzo dużą precyzją pokazują istotne punkty zwrotne, zaś inne nawet nie przyczyniają się do małego wyhamowania dominującej tendencji? Odpowiedź na to pytanie związana jest z zasadą ekwifinalności układów harmonicznych, niemniej jednak, by zrozumieć sedno tego zagadnienia trzeba przyjrzeć się podstawowym założeniom Harmonic Tradingu stworzonym przez Scott'a Carney'a.

 

Trading harmoniczny

Trading harmoniczny oparty jest na geometrycznych prawidłowościach łączących w sobie elementy teorii fal Elliotta i współczynników Fibonacciego. Cechuje się niezwykłą precyzją, ponieważ z bardzo dużą dokładnością pokazuje newralgiczne poziomy cenowe, w których to dochodzi do wyczerpania się impetu macierzystego trendu. Harmonic Trading sprawdza się zarówno na tradycyjnych instrumentach finansowych jak na i nowoczesnych walorach, takich jak kryptowaluty. Gdy połączymy go z narzędziami znanymi z klasycznej analizy technicznej, a więc kanałami trendowymi, czy liniami Pitchforka jego skuteczność wzrasta nawet do 80%.

Większość sekwencji zbudowana jest z 5 fal pomiędzy, którymi zachodzą zależności dające się opisać za pomocą mierzeń Fibonacciego. Czynnikiem wzmacniającym układy jest symetria odcinków AB=CD, a więc geometryczna równość korekt. Niemniej jednak, kluczową rolę odgrywa położenie punktów B i D. W myśl metodologii Harmonic Tradingu, wspomniany punkt B powinien znajdować się w przedziale 38,2% - 78,6% zniesienia wewnętrznego odcinka bazowego XA. Z kolei D w przedziale 78,6% - 161,8% XA.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?

Notowania: S&P 500

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/SP:SPX/

Kamil Bejm

Analityk walutowy w Fibonacci Team School. Zwolennik analizy technicznej. Inwestuje głównie w oparciu o metodologię Fibonacciego i układy harmoniczne.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk