• Odbierz prezent
Konflikt na Kaukazie a wpływ na produkcję ropy naftowej

Notowania ropy naftowej zakończyły wczorajszą sesję zwyżką. Do powrotu optymizmu na ten rynek przyczyniły się przede wszystkim wydarzenia w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej, rozbudzone na nowo nadzieje na kompromis w sprawie nowego stymulusu fiskalnego w gospodarce USA. Pozytywnie na ceny ropy (jak również innych surowców) wpływał także wczorajszy spadek wartości amerykańskiego dolara. W rezultacie, notowania ropy WTI utrwaliły się powyżej poziomu 40 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent dotarła do okolic 42,50 USD za baryłkę.

Uwagę inwestorów na rynku ropy naftowej w ostatnim czasie przyciągnął także rejon Kaukazu – wynika to z rozgorzałego tam na nowo konfliktu w Górskim Karabachu. Ten sporny teren już od wielu lat jest kością niezgody pomiędzy Azerbejdżanem a Armenią. Oba kraje wprowadziły ostatnio stan wyjątkowy i zmobilizowały swoje wojska.

Konflikt na Kaukazie bez istotnego wpływu na produkcję ropy naftowej - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Azerbejdżan należy do kluczowych producentów i eksporterów ropy naftowej w tym rejonie świata (a w ujęciu globalnym, odpowiada za niecały procent światowej produkcji ropy). Około 80% ropy z tego kraju jest eksportowana ropociągiem na trasie Baku – Tbilisi – Ceyhan.

Informacje o konflikcie przełożyły się na spekulacje dotyczące możliwego negatywnego wpływu walk na wydobycie i eksport ropy naftowej z Azerbejdżanu. Jeśli dojdzie do eskalacji konfliktu, to faktycznie zagrożenie to jest realne – jednak na razie produkcja ropy i jej eksport przebiegają bez zakłóceń.

Konflikt na Kaukazie bez istotnego wpływu na produkcję ropy naftowej - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

SOJA

Szybkie tempo zbiorów soi w USA.

Po dynamicznych zwyżkach notowań soi w drugiej połowie sierpnia i pierwszej połowie września, przyszedł czas na przeceny. Dzisiejsza sesja przynosi kolejny spadek notowań soi w Stanach Zjednoczonych – jeśli zakończy się na minusie, to oznacza to niemal nieprzerwany ciąg zniżek od ponad tygodnia. Obecnie cena soi w USA porusza się w okolicach 9,90 USD za buszel.

Stronie podażowej na rynku soi sprzyja szybkie tempo zbiorów w Stanach Zjednoczonych. Departament Rolnictwa podał, że według stanu na niedzielę, zebrano już 20% uprawianej w USA soi. To więcej niż wyniosły rynkowe oczekiwania (18%), a także wyraźnie więcej niż wynosi pięcioletnia średnia dla tego okresu (15%).

Spadek cen soi jest wyraźny, ale jego potencjał prawdopodobnie jest ograniczony – zwłaszcza że nadal utrzymuje się relatywnie duży popyt na soję ze strony Chin. Tak czy inaczej, tempo zbiorów soi w USA będzie determinować ceny tego towaru w najbliższych tygodniach.

Konflikt na Kaukazie bez istotnego wpływu na produkcję ropy naftowej - 3

Notowania soi w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk