• Odbierz prezent
Komu opłaca się walka z globalnym ociepleniem?

Mimo iż zmienność warunków klimatycznych występowała na długo przed pojawieniem się człowieka, to właśnie jego działalność przyczyniła się do nasilenia negatywnych skutków tych zjawisk. Problem już dawno stał się na tyle poważny, że potrzebował radykalnych, systemowych rozwiązań. W ten sposób powstał ETS — układ, który z roku na rok ogranicza emisję spalin, jednocześnie nagradzając neutralne środowiskowo branże. Dbałość o ekologię coraz rzadziej odbywa się pod przymusem — w 2021 roku to opłacalny biznes.

Efekt cieplarniany, czyli jak "ugotować" planetę

Ze względu na stałą obecność tematu w polityce, zmiany klimatyczne przez jednych brane są śmiertelnie poważnie, podczas gdy innym kojarzą się raczej z monologami Grety Thunberg. Bez względu na poglądy, istnienia globalnego ocieplenia nie da się jednak negować. Względem czasów poprzedzających rewolucję przemysłową, obecność dwutlenku węgla w atmosferze wzrosła o około 40%. Stało się to przede wszystkim na skutek szerokiego wykorzystania gazu, węgla i ropy naftowej w przemyśle energetycznym.

To jednak nie sam dwutlenek węgla, a jego stężenie w atmosferze stanowi największy problem.

Chyba każdy słyszał o "efekcie cieplarnianym". Cieplarnia lub inaczej — szklarnia, to zbudowana ze szkła konstrukcja, przeznaczona do tworzenia mikroklimatu dla optymalnego rozwoju roślin. Szklane tafle przepuszczają światło słoneczne, by następnie zatrzymać ciepło wewnątrz, co pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał promieniowania.

W optymalnych warunkach, powierzchnia Ziemi nagrzewa się w ciągu dnia, odbierając energię słoneczną, a następnie uwalniając taką samą ilość energii podczas ochładzania.

Gazy cieplarniane, zbierając się w atmosferze, tworzą swego rodzaju "płaszcz" zatrzymujący ciepło.

Zjawisko to ma utrzymać planetę w odpowiedniej temperaturze. Kiedy jednak stężenie gazów w powietrzu jest zbyt wysokie, przepuszczają one promienie słoneczne, a następnie nie pozwalają energii wydostać się z atmosfery. Dokładnie tak, jak tafle szkła w cieplarni.

Innymi słowy — efekt ten doprowadza do powolnego "gotowania się" planety.

Komu opłaca się walka z globalnym ociepleniem? - 1

Konsekwencje są bardzo poważne. Według badań dotyczących klimatu, na Ziemi do 300 tysięcy lat wstecz, wzrost obecności CO2 w atmosferze zawsze prowadził do zwyżki temperatur i w konsekwencji — topnienia lodowców i podwyższenia poziomu wód w oceanach. Obecnie, znajdujemy się w sytuacji, w której Ziemia nie była jeszcze nigdy wcześniej.

Jeden z naukowców badających temat, James Hansen, porównał ciepło generowane przez działalność człowieka do 400 tysięcy 15-kilotonowych bomb atomowych (porównywalnych z tą, która spadła na Hiroszimę w 1945 roku), wybuchających na powierzchni planety każdego dnia.

W latach 2019 i 2020 miały miejsce największe w historii pożary lasów amazońskich. Uważa się, że Amazonia, nazywana "Płucami Planety", odpowiada za około 20% produkcji tlenu na Ziemi. Wzrost temperatur, wynikający ze zmian klimatycznych, zwiększa ryzyko wybuchu pożarów w tym rejonie.

Ponadto, efekt może objąć wymieranie całych gatunków zwierząt, częstsze występowanie powodzi, pożarów i huraganów czy klęskę suszy. Ta doprowadzi do kryzysu w rolnictwie i znacznego wzrostu cen żywności. Posługując się dość ponurą metaforą, wszystko to byłoby nie tyle realną ceną, jaką człowiek zapłaci za rozwój przemysłu, ile raczej serią przedśmiertnych drgawek. Na końcu tej drogi planeta Ziemia może być całkowicie niezdatna do życia.

Ze względu na fakt, iż największym problemem z perspektywy środowiska jest przemysł, emitujący CO2 i inne gazy cieplarniane w ogromnych ilościach, w Europie stworzono system, mający ograniczyć tego rodzaju praktyki.

ETS jako system redystrybucji środków

Emission Trading System (ETS) jest pomysłem Unii Europejskiej, który zmaterializował się w 2005 roku i od tego momentu pomógł obniżyć emisję dwutlenku węgla o ponad 40%.

Co roku, UE ustala maksymalny limit produkcji CO2, który dodatkowo obniża się względem ograniczeń z roku poprzedniego — w drodze po ostateczny cel, czyli całkowitą neutralność do połowy XXI wieku. Następnie, limit zamieniany jest w specjalne kupony i rozdzielany między spółki działające na terenie krajów należących do systemu. Są one jednocześnie częścią uważanych za najbardziej niekorzystne dla środowiska segmentów gospodarki.

Komu opłaca się walka z globalnym ociepleniem? - 2

Każdy z kuponów pozwala firmie na produkcję jednej tony CO2.

ETS, traktując gaz jako swego rodzaju walutę, przyczynia się do przeniesienia pieniędzy z sektorów, które uprawiają działalność szkodliwą dla środowiska naturalnego do tych, które pomagają zachować je w dobrej kondycji.

Na giełdzie praw emisyjnych ci, którzy nie byli w stanie spełnić ustalonych norm, muszą pokryć nadwyżki za pomocą dodatkowych kuponów. Te mogą być odkupione od przedsiębiorstw, posiadających ich nadmiar dzięki rozsądnej polityce klimatycznej i ograniczeniu zanieczyszczenia. Jednocześnie, jest to rozwiązanie jedynie tymczasowe. Spółka, by ograniczyć koszty, w końcu będzie musiała rozważyć przejście na bardziej ekologiczne technologie.

Z perspektywy Unii, największą wadą europejskiego ETS jest fakt, iż pokrywa on ledwie część problematycznych branż, co odpowiada 41% całkowitej emisji na Starym Kontynencie. Z tego względu, w lipcu zaproponowano projekt uwzględnienia w nim pozostałych sektorów. Mowa przede wszystkim o budownictwie, które ma odpowiadać za 40% uwalnianych do atmosfery, szkodliwych gazów.

Komu opłaca się walka z globalnym ociepleniem? - 3

Poza Unią Europejską, systemy handlu prawami do emisji mają m.in. USA, Australia oraz Chiny, będące największym na świecie producentem CO2, które niechlubne wyniki osiągają "dzięki" ogromnej liczbie elektrowni węglowych.

Największe problemy dzisiejszej ekologii

W teorii, praktycznie cały światowy przemysł jest skłonny do przejścia na zielone energie w celu ograniczenia negatywnych skutków emisji spalin. A w rzeczywistości? Bywało różnie.

Cały świat pamięta przecież największy skandal branży motoryzacyjnej z 2015 roku, nazwany aferą "Dieselgate".

Komu opłaca się walka z globalnym ociepleniem? - 4

Sygnaliści ujawnili montowanie przez Volkswagena specjalnych systemów w samochodach zdolnych do manipulacji zachowaniem silnika, a co za tym idzie — wynikami badań dotyczących toksyczności.

Ekologia wymaga zmiany planu działania i wdrożenia nowych technologii, które niekoniecznie pokrywają się z polityką wielkich koncernów. Istnieją jednak prężnie rozwijające się spółki, dla których ochrona środowiska jest nie przykrą koniecznością, a pomysłem na biznes.

Branża energetyczna

Zielona rewolucja powinna zaczynać się już od najniższych szczebli w przedsiębiorstwach. Różnicę mogą stanowić detale, takie jak ograniczenie niepotrzebnej konsumpcji energii poprzez odłączanie nieużywanych sprzętów od źródeł zasilania. Na koniec dnia, niższe zużycie to jednak za mało i przemysł ma skłonić się w stronę energii odnawialnej, do której należą:

  • energia słoneczna,
  • wiatrowa,
  • wodna,
  • pływowa (energia pływów morskich),
  • geotermalna
  • energia czerpana z tzw. biomasy, czyli z substancji pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

Przyjrzyjmy się trzem spółkom, które działają w tym sektorze, zajmując się energią słoneczną i wiatrową.

Enphase Energy

Symbol

NASDAQ: ENPH

Branża

Fotowoltaika

Cena akcji

$167

Kapitalizacja rynkowa

$22,35 mld

Założone w 2006 roku Enphase opiera swoją działalność na projektowaniu i produkcji mikroinwerterów fotowoltaicznych w USA i na rynku międzynarodowym. Produkty sprzedawane są dystrybutorom paneli słonecznych, firmom instalującym je lub w pakietach DIY dostępnych online.

Komu opłaca się walka z globalnym ociepleniem? - 5

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Maciej Halikowski

Trader detaliczny, który spekulację rozpoczął w 2012 roku na Betfair.W handlu łączy Auction Market Theory, prace Wyckoffa i analizę przepływu zleceń. Zwolennik minimalizacji znaczenia psychologii w tradingu. Prywatnie pasjonat produkcji muzycznej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk