• Odbierz prezent
Komu FED wyrządzi krzywdę
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie kraje najsilniej odczują podwyżkę stóp procentowych w USA

Nie tylko amerykańska giełda może ucierpieć po ewentualnej podwyżce stóp procentowych. Decyzja o podniesieniu stóp procentowych będzie miała wpływ na globalną gospodarkę, ze względu na istotną rolę gospodarki USA i wagę dolara w światowym obrocie finansowym. Niektóre kraje dość silnie odczują efekty przewidywanej decyzji FED.

 

Rządy i przedsiębiorstwa w niektórych krajach z grupy tzw. "gospodarek wschodzących" (emerging markets) w ciągu ostatniej dekady dość silnie zadłużały się w dolarach. Głównie ze względu na niskie stopy procentowe. Inwestorzy, dzięki niskiemu kosztowi kapitału, mogli lokować pożyczone środki w gospodarkach takich jak Turcja, Malezja czy kraje Ameryki Łacińskiej, by tam oczekiwać wyższej stopy zwrotu niż oprocentowanie pożyczonych środków.

Trend ten odwrócił się, gdy zaczęło się mówić o możliwości podwyżek stóp przez FED. W efekcie pomiędzy czerwcem 2015 i sierpniem 2015 z rynków wschodzących wypłynął kapitał szacowany na bilion dolarów.

 

Brazylia

Brazylia, według analityków, jest krajem najsilniej narażonym na efekty decyzji o podniesieniu stóp przez FED. Jest drugim krajem, po Chinach, pod względem wielkości zadłużenia w dolarach (według Banku Rozliczeń Międzynarodowych).

Największy kraj Ameryki Południowej już teraz zmaga się z kryzysem:

  • spadek PKB w trzecim kwartale o 1.7%,
  • spadek wartości brazylijskiego reala do dolara amerykańskiego o 31% od początku roku,
  • inflacja utrzymująca się na poziomie 12-letnich szczytów.

Decyzja o podniesieniu stóp procentowych jeszcze silniej umocni dolara w stosunku do reala i brazylijskie firmy, które pożyczyły miliardy dolarów w ciągu ostatniej dekady mogą mieć problemy ze spłatą długu.

 

Turcja

Turcja była jednym z największych beneficjentów obniżek stóp w USA. Dzięki nim ogromny napływ kapitału przyczynił się do wzrostu gospodaki tureckiej o 9% w 2010 i 2011 roku. Jednak obecna sytuacja przyczyniła się do tego, że rok 2015 zakończy się jedynie 3% wzrostem.

Umacniający się dolar będzie miał zgubny wpływ na turecką gospodarkę ze względu na to, że import w Turcji jest znacznie wyższy niż eksport. Podniesienie stóp przez FED sprawi, że import stanie się dla Turków droższy.

 

RPA

Kolejnym krajem, który mocno zadłużał się w dolarach amerykańskich jest Republika Południowej Afryki. W dodatku państwo to ma relatywnie najniższy poziom rezerw walutowych w stosunku do zapotrzebowania obsługi zagranicznego długu i importu. Silny dolar znacznie pogorszy tą sytuację.

 

Gospodarki oparte na surowcach

Należy zauważyć również, że kraje, których gospodarki w dużej mierze zależą od cen surowców (jak to jest np. w przypadku RPA) są silnie uzależnione od dolara, gdyż właśnie w amerykańskiej walucie wyceniane są surowce na globalnych rynkach.

 

Źródło informacji: CNN


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk