• Odbierz prezent
Komplikacje na wyspach. Kurs funta nie reaguje. W Polsce wyższe pensje

Kolejna kłoda pod nogi premier Theresy May w sprawie Brexitu, tym razem przeszkoda przed ponownym głosowaniem. Dane z Niemieckiej gospodarki lepsze od oczekiwań. Pensje w Polsce wciąż wyraźnie rosną.

Problemy z głosowanie w Wielkiej Brytanii

Okazuje się, że w brytyjskim podręczniku praktyki parlamentarnej z połowy XIX wieku znajduje się zapis o nie głosowaniu ponownie tych samych projektów. Co to oznacza w praktyce? Ponowne głosowanie umowy wynegocjowanej przez Theresę May byłoby zatem możliwe dopiero po wprowadzeniu do niej istotnych zmian. Na to się jednak nie zanosi. Z drugiej strony głosowanie projektu, któremu w obydwóch podejściach brakowało wyraźnie głosów nie wydaje się przełomowym rozwiązaniem problemu Brexitu. Funt przyjmuje na razie to wydarzenie w miarę neutralnie ale widać, że zwolennicy i przeciwnicy Brexitu będą się chwytać coraz bardziej wyszukanych sztuczek by postawić na swoim.

Mniej złe dane z Zachodu

Indeks instytutu ZEW okazał się lepszy od oczekiwań. Analitycy bardzo pesymistycznie patrzą ostatnio na dane z Niemiec stąd nawet wynik -3,6 punktu może pozytywnie zaskoczyć. Analitycy spodziewali się aż -11pkt, ale nastroje nie są aż takie złe. Jest to dobry sygnał dla europejskiej waluty, która od dłuższego czasu jest wyraźnie w odwrocie względem głównych światowych walut.

Zarobki wciąż rosną

Średnie wynagrodzenie według GUS rośnie w ciągu roku o 7,6%. To o 0,4% więcej od oczekiwań. Co ciekawe w dalszym ciągu wzrasta zatrudnienie, o 2,9% w skali roku. Oznacza to, że prawdopodobnie wraz z początkiem prac sezonowych możemy spodziewać się kolejnych rekordowo niskich poziomów bezrobocia. Są to obiektywnie dobre dane dla polskiego złotego.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

15:00 - USA - zamówienia na dobra.

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk