• Odbierz prezent
Komitet Nadzoru Bankowego ostrzega banki przed kryptowalutami i przed podążaniem za trendami

Działający przy Banku Rozrachunków Międzynarodowych Komitet Nadzoru Bankowego w Bazylei wydał w środę 13 marca oświadczenie w sprawie kryptowalut, wg którego szybki rozwój sfery wirtualnych aktywów może w najbliższej przyszłości doprowadzić do zwiększenia ryzyka operacyjnego, z jakim będą musiały zmierzyć się banki. Jest to o tyle istotne, że jeszcze niedawno Bank Rozrachunków Międzynarodowych twierdził, że kryptowaluty nie będą w najbliższym czasie w istotny sposób wpływać na rynek finansowy.

 

Komitet w swoim komunikacie zaznacza, że sfera walut wirtualnych wciąż jest niewielka, jednak ciągły wzrost liczby kryptowalutowych platform tradingowych, powstawanie nowych produktów finansowych związanych z kryptowalutami, jak i coraz większa ich popularność bez wątpienia przyczynią się do zwiększenia ryzyka operacyjnego banków oraz wzrostu obaw o stabilność finansową instytucji bankowych.

 

Komitet Nadzoru Bankowego odniósł się również do samej terminologii, zwracając uwagę na to, że mimo iż kryptowaluty w swojej nazwie posiadają człon „waluty” to wg Komisji nie spełniają funkcji walut i nie powinny być w taki sposób określane. Jako argument podano wysoką zmienność cenową oraz - co nie powinno nikogo dziwić - brak emitenta w postaci banku centralnego.

Komunikat ostrzega również instytucje bankowe przed nadmiernym podążaniem za trendami i rozpoczynaniem ekspozycji na waluty wirtualne.

 

Czytaj także: Kryptowaluty nie staną się "prawdziwym pieniądzem", wg Banku Rozrachunków Międzynarodowych

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (Bank of International Settlements) w swoim corocznym raporcie ekonomicznym, zatytułowanym „Kryptowaluty - wychodząc poza szum medialny” uznał, że kryptowaluty nie są w stanie osiągnąć skali, która pozwoli im funkcjonować jako pieniądze.   Kryptowaluty bez szans.. Czytaj
Kryptowaluty nie staną się

 

Komitet Nadzoru Bankowego w Bazylei to międzynarodowa instytucja działająca przy Banku Rozrachunków Międzynarodowych i współdzieląca z nim siedzibę. Jej zadaniem jest opracowywanie zasad zarządzania ryzykiem finansowym przez banki centralne, a także bieżącego badania kondycji banków narodowych. Komitet powstał w 1974 r. i aktualnie zrzesza prezesów banków centralnych z 27 krajów (bez Polski).

 

Czytaj także: Bitcoin (BTC) musi zrezygnować z Proof of Work, wg Banku Rozrachunków Międzynarodowych

Wg najnowszego raportu opublikowanego przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych, aktualne problemy bitcoina (BTC), utrudniające jego powszechną adopcję, są możliwe do rozwiązania tylko i wyłącznie poprzez rezygnację z algorytmu konsensusu Proof of Work i tym samym jego energochłonnego kopania.   P.. Czytaj
Bitcoin (BTC) musi zrezygnować z Proof of Work, wg Banku Rozrachunków Międzynarodowych

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk