• Odbierz prezent
Komisja Europejska zaskoczona dynamiką polskiego PKB w 2018! Kurs funta do dolara kontynuuje spadki

Podczas ostatniej sesji tego tygodnia rynki będą pozostawały pod wpływem wczorajszej decyzji Rezerwy Federalnej odnośnie parametrów polityki monetarnej. Wobec pozytywnej oceny koniunktury i rosnącej aktywności gospodarczej, amerykański bank centralny pozostanie na ścieżce dalszych stopniowych podwyżek stóp procentowych jako, że ryzyka związane z perspektywami gospodarczymi pozostają zrównoważone.

Rynek oczekuje, że do kolejnego wzrostu kosztu pieniądza w USA o 0,25% dojdzie w przyszłym miesiącu. Warto wspomnieć, że listopadowe posiedzenie Fed było ostatnim, któremu nie towarzyszyła konferencja prasowa z udziałem Powella. Dziś opublikowane zostaną dane o inflacji cen producentów, natomiast w przyszłym tygodniu poznamy dynamikę CPI, która w październiku najprawdopodobniej pozostanie powyżej celu 2,0%. 

Kurs funta przykuwa uwagę inwestorów

Podczas piątkowej sesji uwagę przykuwa waluta brytyjska, która w dniu wczorajszym wyhamowała aprecjację względem dolara amerykańskiego. Dziś funt GBP pozostaje pod wpływem publikowanych danych z Wielkiej Brytanii. Wstępne dane odnośnie dynamiki PKB w III kw. były zgodne z oczekiwaniami. Tempo wzrostu gospodarczego wyniosło 0,6% k/k i 1,5% r/r. Produkcja przemysłowa nie zmieniła się we wrześniu zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i w skali roku w stosunku do poprzedniego miesiąca. Niepokój może budzić silny spadek inwestycji w trzecim kwartale tego roku. Kurs funta do dolara GBP/USD kontynuuje dziś spadki. Notowaniom udało się zejść poniżej 50-okresowej średniej EMA w skali D1.

Komisja Europejska podniosła prognozę PKB dla Polski

do 4,8% w 2018 roku i utrzymała prognozę 3,7% na przyszły rok. Z kolei w 2020 roku KE widzi tempo wzrostu na poziomie 3,3%. W dalszym ciągu głównym motorem wzrostu PKB pozostanie konsumpcja prywatna, dzięki utrzymującym się pozytywnym nastrojom wśród konsumentów oraz korzystnym warunkom na rynku pracy. Ryzyka dla wzrostu PKB dotyczą przede wszystkim inwestycji. Komisja oczekuje także, że inflacja będzie stopniowo przyśpieszać w 2019 i 2020 roku.

Kurs euro do dolara EURUSD

Kurs euro do dolara EUR/USD utrzymuje się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali D1 (50-,100- i 200-okresowej), co świadczy o przewadze strony podażowej na tej parze. Silnym oporem pozostaje strefa oporu w rejonie 1,1500/30.

Wykres kursu euro do dolara EURUSD na interwale dziennym
Wykres kursu euro do dolara EURUSD na interwale dziennym

Kurs obecnie kieruje się ponownie w okolice lokalnych dołków z 15.VIII. i 31.X. tego roku, a silnym wsparciem pozostaje okrągły poziom 1,1300. Wybicie z obecnego zakresu 1,1300-1,1500 może przyczynić się do silniejszego ruchu kierunkowego na tej parze.

Kurs funta do jena GBPJPY

Kurs funta do jena GBP/JPY nie poradził sobie w dniu wczorajszym ze strefą oporu w rejonie 149,20/65 jenów za funta wynikających z lokalnych maksimów. Dziś para pozostaje w fazie korekty ostatniego impulsu wzrostowego z poziomu 142,75.

Wykres kursu funta do jena GBPJPY na interwale dziennym
Wykres kursu funta do jena GBPJPY na interwale dziennym

W przypadku głębszej korekty notowania mogą kierować się w okolice 147,20/30, gdzie znajdują się minima lokalne z X.2018 r. Kurs funta do jena GBP/JPY utrzymuje się powyżej średnich kroczących EMA w skali D1, co jak na razie ogranicza potencjał do głębszych spadków.

 

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Anna Wrzesińska

Senior Dealer w Noble Securities S.A. Aktywnie związana z rynkiem walutowym od 2005 roku. W handlu koncentruje się głównie na Price Action i poziomach Fibonacciego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk