• Odbierz prezent
Komisja Europejska zaniepokojona finansami publicznym Rumunii i Węgier

Komisja Europejska wyraziła w środę zaniepokojenie sytuacją finansów publicznych Rumunii i Węgier. Według niej te dwa kraje powinny ograniczyć swoje wydatki i ustabilizować sytuację budżetową.

"Sytuacja budżetowa dwóch krajów, Rumunii i Węgier, w dalszym ciągu jest naszym zdaniem niepokojąca. Dlatego też przyjęliśmy nowe zalecenia, w których wzywamy do podjęcia dodatkowych wysiłków przez te kraje" - powiedział na konferencji komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici.

 

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 

W czerwcu ministrowie finansów państw UE przyjęli w Luksemburgu rekomendacje wobec Węgier i Rumunii w związku z tym, że kraje te nie trzymają się wyznaczonych przez UE ram polityki budżetowej.

 

Projekt rekomendacji w tej sprawie przygotowała jeszcze w maju KE, którą niepokoi prowadzona przez oba kraje polityka fiskalna. Chodzi o procedurę, w ramach której bada się odchylenie budżetowe od optymalnej ścieżki dla danego państwa. Ministrowie finansów zgodzili się w czerwcu z Komisją, że w przypadku Węgier i Rumunii mowa jest o "znacznym odchyleniu".

 

Dlatego pozostałe państwa członkowskie przyjęły rekomendację, by kraje te skorygowały swoje odchylenie od optymalnego kursu budżetowego. W przypadku Węgier chodzi o 2018 r., natomiast dla Rumunii zalecenie obejmuje lata 2018 i 2019.

 

KE stwierdziła jednak w środę, że kraje te nie postępują w kierunku wypełnienia rekomendacji Rady UE. Dlatego postuluje, by zaproponować wobec tych krajów nowe, bardziej restrykcyjne rekomendacje.

 

Komisja podała, że deficyt publiczny w Rumunii wzrósł z 0,5 proc. w 2015 r. do 2,9 proc. w 2016 r., a prognozy wskazują, że w 2018 r. osiągnie poziom 3,3 proc., w 2019 r. poziom 3,4 proc., a w 2020 r. poziom 4,7 proc. Jeśli tak się stanie, w 2020 roku będzie on najwyższy w całej Unii.

 

Dlatego KE chce, żeby kraj ograniczył wydatki budżetowe. W środowym komunikacie KE stwierdziła, że Bukareszt nie podjął skutecznych działań w odpowiedzi na zalecenie krajów członkowskich (Rady UE) z czerwca.

 

Tymczasem władzom w Budapeszcie państwa członkowie rekomendowały, by podjęły one działania prowadzące do tego, by nominalny wzrost wydatków rządowych nie przekraczał 2,8 proc. w 2018 r. Deficyt publiczny na Węgrzech wzrósł z 1,6 proc. w 2016 r. do 2,4 proc. w 2018 r., a prognozy wskazują, że w ciągu najbliższych dwóch lat utrzyma się na poziomie nieco poniżej 2 proc.


PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk