• Odbierz prezent
Pomimo ostrzeżeń Komisji Europejskiej, sytuacja na GPW jest całkiem dobra
Z artykułu dowiesz się:

- o ostrzeżeniach Komisji Europejskiej wobec Polski
- o sytuacji na Warszawskiej Giełdzie.

Komisja Europejska ostrzega Polskę przed możliwością uruchomienia procedury z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej. Mimo tego, nastroje na Giełdzie są całkiem dobre.

 

Działania Komisji Europejskiej

Jak donosi Polska Agencja Prasowa, Komisja Europejska poinformowała w komunikacie prasowym, że: "(…)wzywa władze polskie, aby nie podejmowały żadnych kroków mających na celu przeniesienie lub wymuszenie przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego. W przypadku przyjęcia takich środków Komisja gotowa jest natychmiast wszcząć procedurę przewidzianą w art. 7 ust. 1.[1] – wystosować formalne ostrzeżenie, które UE może wydać większością czterech piątych państw członkowskich reprezentowanych w Radzie Ministrów".

Z procedurą tą wiążą się potencjalnie sankcje, łącznie z zawieszeniem prawa głosu w Radzie Europejskiej. Komisja zdecydowała się również na rozpoczęcie przeciwko Polsce postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z naruszeniami prawa Unii. Sprawa związana jest z przyjęciem zmian w Prawie sądów powszechnych.

 

Giełda spokojna

Potencjalne ograniczenie prawa głosu Polski w Radzie Europejskiej wiąże się z dużymi konsekwencjami, w tym gospodarczymi. Słowa Komisji nie zrobiły jednak najwyraźniej wrażenia na inwestorach. Indeks szerokiego rynku WIG, jest dziś od rana na plusie. Nie widać, by słowa Komisji w wyraźny sposób wpłynęły na niego.

 Indeks WIG 26-07-2017

 

Inwestorzy mogą nie reagować na takie słowa, gdyż o możliwości uruchomienia procedury opisanej w art. 7, mówi się od dawna. Niewiele jednak wydarzyło się w tym kierunku w ostatnim czasie.


Kamil Marszycki

Analityk finansowy specjalizujący się w rynkach akcyjnych. Zainteresowany finansami behawioralnymi i wpływem rachunkowości na wycenę spółek. Wyznaje zasadę głoszącą, że nawet w najgorszych sytuacjach można odnaleźć perspektywę osiągnięcia sukcesu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk