• Odbierz prezent
Komisja Europejska chce zacieśnienia regulacji finansowych na Malcie

Malta, od kilkunastu miesięcy nosząca tytuł „blockchainowej wyspy” na mapie Europy i świata, powinna skupić się na zradykalizowaniu dotychczasowych regulacji finansowych mających na celu przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu, jak twierdzi Komisja Europejska.

 

Rekomendacja została udzielona na początku czerwca w ramach ewaluacji skierowanych do poszczególnych państw członkowskich UE przez Komisje Europejską. Bruksela zwraca w niej uwagę na wyjątkowo dynamiczny rozwój sektora usług technologicznych i finansowych, w tym w dużej mierze opartych na technologii cyfrowych aktywów, na których Malta skupia się w szczególności. KE pochwaliła niedawne zwiększenie budżetu maltańskiego nadzoru finansowego, jednakże zwróciła uwagę na to, że obecne regulacje mające na celu zapobieganie prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu nie są wystarczające. Komisja stwierdziła również, że regulacje mające zapobiegać korupcji i konfliktom interesów również powinny zostać zacieśnione. Oprócz tego, KE negatywnie ocenia przygotowanie, zakres kompetencji i zasoby kadrowe maltańskiej policji finansowej, stwierdzając że nie jest ona w stanie skutecznie wyłapywać wszystkie potencjalne nadużycia.

Jeżeli maltański rząd weźmie pod uwagę rekomendacje KE, może oznaczać to w najbliższej przyszłości radykalizację wymogów regulacyjnych m.in. wobec giełd kryptowalut, które mogą objawić się m.in. poprzez zwiększenie obowiązków weryfikacyjnych w stosunku do klientów.

 

Informacja ta jest o tyle istotna, że Malta jako państwo członkowskie Unii Europejskiej w pełni podlega regulacjom narzucanym m.in. przez nadzór finansowy ESMA, zaś obecnie na jej terenie działa większość czołowych giełd kryptowalut - w tym m.in. największa giełda świata pod względem wolumenu handlowego, jaką jest Binance, czy wiodąca polska platforma BitBay - które bezpośrednio podlegają pod jej jurysdykcję. Potencjalna konieczność zacieśnienia regulacji finansowych może zatem uderzyć w ich działalność, a warto przypomnieć, że giełdy kryptowalut dokonały migracji na Maltę właśnie ze względu na jasno sprecyzowane i korzystne przepisy.

Czytaj także: Malta i jej regulacje finansowe - co sprawia, że jest wyspą blockchain i kryptowalut?

Maltański Parlament zatwierdził w środę 5 lipca trzy istotne i pionierskie projekty ustaw, które będą określać zakres regulacyjny walut cyfrowych i technologii blockchain w tym kraju. Na mocy nowej legislacji mają powstać Urząd Nadzoru Cyfrowych Innowacji (MDIA), ustawy o wirtualnych zasobach finan.. Czytaj
Malta i jej regulacje finansowe - co sprawia, że jest wyspą blockchain i kryptowalut?

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk