Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz walutowy XTB - złoty najsłabszy od lat

XTB | 13:21 18 styczeń 2016
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Tak nerwowej końcówki tygodnia nie spodziewał się nikt. Poprzedni tydzień po raz kolejny upłynął pod znakiem obaw o chińską gospodarkę, jednak niespodziewanie to dane ze Stanów Zjednoczonych okazały się przyczyną dużych spadków na światowych giełdach. Zamieszanie na światowych rynkach finansowych było widoczne również w Polsce, jednak prawdziwym ciosem okazała się piątkowa decyzja agencji S&P o obniżeniu ratingu Polski z A- do BBB+ oraz negatywnej perspektywie. Spowodowało to gwałtowne osłabienie złotego.

Piątkowa, popołudniowa panika na giełdach była szczególnie widoczna na notowaniach pary EURUSD. Słabe dane z USA, znacznie oddalające perspektywę dalszych podwyżek stóp procentowych spowodowały wzrost notowań euro blisko poziomu 1.10. W chwili obecnej, notowania powróciły w okolice 1.09, jednak w przypadku utrzymania się obecnych tendencji możliwe jest trwałe odwrócenie trendu. W dniu dzisiejszym, ze względu na dzień Martina Luthera Kinga, amerykańscy inwestorzy mają wolne od handlu, co powinno przejawić się zmniejszoną zmiennością. Mimo to, w nadchodzącym tygodniu czeka nas wiele ważnych z perspektywy EURUSD odczytów. Jutro poznamy inflację HICP w strefie Euro, z kolei w środę będzie miał miejsce odczyt inflacji CPI w USA. Dane dotyczące inflacji w strefie Euro będą ważne z perspektywy najbliższego posiedzenia ECB. Decyzja w sprawie stóp procentowych już w czwartek. Ze względu na grudniową obniżkę, kolejne cięcie stóp jest mało prawdopodobne, jednak możliwe są nowe informacje dotyczące przyszłości QE. Ostatnie minutes z grudniowego posiedzenia ECB pokazały, iż członkowie Banku są podzieleni w kwestii dalszego rozszerzania luzowania ilościowego.

Tymczasem, wciąż nie widać końca spadków cen ropy. W dniu dzisiejszym, po wielu miesiącach negocjacji, międzynarodowe sankcje dotyczące Iranu przestały zobowiązywać. Oznacza to zwiększenie się podaży na rynku ropy. Władze Iranu już w tej chwili zapowiadają eksport ok. 500 tys. baryłek ropy dziennie, a w dłuższej perspektywie zamierzają zwiększyć go do poziomu 2-3 mln baryłek. Dzisiejszy ruch na walutach surowcowych jest niewielki, nadal jednak brak czynników fundamentalnych, które zdecydowałyby o odwróceniu się trendu. Około południa kurs USDCAD zmieniał się o -0.23%, AUDUSD +0.28%, a NZDUSD -0.14%.

Piątek był nerwowym tygodniem dla polskiego złotego. Notowaniom ciążyły m.in. podpisanie przez prezydenta ustawy o wprowadzeniu podatku bankowego już od lutego i przedstawienie projektu ustawy o przewalutowaniu kredytów w obcych walutach. Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem było jednak obniżenie ratingu kredytowego denominowanego w walutach obcych do BBB+ z perspektywą negatywną. W swoim uzasadnieniu, agencja wyraziła zaniepokojenie możliwym osłabieniem niezależności kluczowych instytucji w Polsce, np. NBP. Ministerstwo Finansów określiło decyzję S&P jako „niezrozumiałą". Złoty zareagował na decyzję gwałtownym osłabieniem. Kurs euro wynosi obecnie ok. 4.47, dolara 4.10, a franka szwajcarskiego 4.08. W dłuższej perspektywie, obniżony rating oznacza dla polskiego rządu wyższe koszty obsługi długu publicznego oraz możliwe ograniczenie zaufania ze strony inwestorów zagranicznych.

W tym tygodniu, oprócz wydarzeń w Stanach i strefie euro, niezwykle ważny będzie wtorkowy odczyt dotyczący wzrostu PKB w Chinach. Dane gorsze od konsensusu (6.9% r/r) mogą zaowocować kolejną falą wyprzedaży na chińskich giełdach. Niepokoić może dzisiejsza decyzja PBOC o kolejnej podwyżce stawek HIBOR, która ma na celu ograniczenie ataków spekulacyjnych na dalsze osłabienie chińskiego juana

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


XTB

XTB

Jesteśmy jednym z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Zapewniamy inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata. Posiadamy prawie 20 lat doświadczenia na rynku. W tym czasie otworzyliśmy oddziały w ponad 13 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chile i innych.


Tematy

Reklama

Czytaj dalej