• Odbierz prezent
Komentarz walutowy XTB – Sentyment wraca w stronę walut surowcowych
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na rynku walutowym

Jeden z ostatnich dni w końcówce roku przynosi ogólną poprawę sentymentu wśród inwestorów. Pierwszy sygnał przyszedł dzisiaj z Azji, gdzie mieliśmy do czynienia z umocnieniem się głównych indeksów giełdowych zarówno w Japonii jak i Chinach.

 

Działania Ludowego Banku Chin wskazują, że władze monetarne chcą dopuścić do osłabienia się yuana wykorzystywanego w rozliczeniach zagranicznych, co miałoby w efekcie stanowić jeden z czynników przyspieszenia wzrostu gospodarczego. W takim wypadku inwestorzy w Azji mogą chcieć pozycjonować się pod odbicie lokalnych indeksów giełdowych.

 

Poprawa sentymentu w Chinach wpływa również na lepsze notowania surowców. Ponadto na rynku zauważalne jest również odrabianie wczorajszych strat. Wczoraj odnotowaliśmy istotny spadek cen miedzi, dzienna strata wyniosła 2,6% przez co czerwony metal był notowany nawet poniżej 4600 dolarów za tonę. Za takim obrotem wypadków stał spadek zysków chińskich przedsiębiorstw, już szósty miesiąc z rzędu. Jednak doniesienia o planowanym obniżeniu sprzedaży w pierwszym kwartale przyszłego roku o 200 tysięcy ton przez dziewięć chińskim firm zajmujących się przetwórstwem metalu, doprowadziło do wzrostu cen miedzy o około 1,8%. Odbijają dzisiaj również notowania ropy – w okolice 37 dolarów dla baryłkę zarówno dla WTI jak i Brent – co stanowi odreagowanie wczorajszych spadków, spowodowanych informacji płynącymi z Iranu, gdzie kraj zamierza jak najszybciej zwiększyć produkcję po zniesieniu sankcji.

 

Poprawa nastrojów na rynku surowców wpływa na kurs powiązanych z nimi walut. Dzisiaj tak zwane waluty surowce cieszą się największym powodzeniem wśród inwestorów w grupie G10. Najlepiej prezentuje się dolar nowozelandzki, który zyskuje ponad 0,4%, a niewiele ustępują mu dolar australijski (+0,35%) oraz korona norweska (0,4%). Stosunkowo najsłabiej z tej grupy wypad dolar kanadyjski, który ograniczył wcześniejsze zyski do zaledwie 0,1%. Końcówka roku wskazuje, że jesteśmy świadkami pewnego odwrócenia trendu obserwowanego we wcześniejszej części roku, gdyż to właśnie waluty surowcowe były najchętniej sprzedawane przez inwestorów. W ujęciu rocznym CAD (-16,3%), NOK (-14,1%), NZD (-11,8%) oraz AUD (-11,0%) plasują się na końcu tabeli rocznej stopy zwrotu walut G10 w odniesieni do dolara amerykańskiego. Warto jednak zauważyć, że jedynie frank szwajcarski – wśród najbardziej płynnych walut – umocnił się do dolara amerykańskiego od początku roku (o 0,7%), jednak tutaj największy wpływ miało zaprzestanie stosowania celu kursu EURCHF niż rzeczywista poprawa danych płynących ze szwajcarskiej gospodarki.

 

Dzisiaj kalendarz zawierający dane makroekonomiczne jest stosunkowo pusty, a najważniejszą publikacją będzie indeks nastroju konsumentów w Stanach Zjednoczonych. Po godzinie 10:00 dolar kosztował 3,8656 złotego, euro 4,2456 złotego, funt 5,7549 złotego, zaś frank 3,9175 złotego.

 


Arkadiusz Trzciołek

Analityk rynków finansowych w XTB. Specjalizuje się w analizie rynków walutowych z szczególnym naciskiem na pary z grupy G10 oraz Europy środkowo-wschodniej. Ceni sobie podejście makroekonomiczne do analizy wydarzeń na rynkach, wspierając się metodami ilościowymi przy wykorzystaniu modeli ekonometrycznych. Biegle posługuje się językiem angielskim, zna język niemiecki oraz hiszpański. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk