• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Komentarz walutowy XTB - inwestorzy z większym apetytem na ryzyko
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na rynku walutowym

Wczorajszy dzień przyniósł znaczące uspokojenie na rynkach finansowych, po bardzo burzliwym początku roku. Przełożyło się to na wzrosty większości indeksów giełdowych oraz lekkie osłabienie walut o statusie safe heaven, które zyskiwały w ostatnich dniach. Początek dnia wskazuje na kolejny dzień odbicia, które jest widoczne po rozpoczęciu handlu na najważniejszych europejskich parkietach.

Podczas sesji azjatyckiej poznaliśmy dane dotyczące bilansu handlowego, które okazały się lepsze od oczekiwań. W grudniu eksport mierzony w juanie wzrósł o 2.3% r/r (w dolarach wartość wyniosła -1.4%, konsensus zakładał -8%) z kolei import spadł o 4% (w porównaniu do konsensusu -7.9%). Ważnym wydarzeniem było również obniżenie stawki HIBOR przez PBOC. Stawka wynosi obecnie 8.31% i nadal powinna zniechęcać inwestorów do działań spekulacyjnych na chińskim juanie.

Dobre dane z Chin oraz ogłoszony wczoraj spadek zapasów ropy naftowej przyczyniły się do odbicia cen ropy. WTI handlowane jest w tej chwili w cenie powyżej 31 dolarów za baryłkę. Odbicie cen powinno pozytywnie wpłynąć na dzisiejszy sentyment, jednak obecne ceny są nadal jednymi z najniższych od wielu lat. Wzrost cen sprzyja to ogólnemu umocnieniu walut surowcowych. Para NZDUSD rośnie o 0.54%, AUDUSD o 0.79%, a USDCAD spada o 0.46%. 

Lepszy sentyment na giełdach powoduje korektę ostatniego umocnienia się japońskiego jena. USDJPY notowany jest już powyżej poziomu 118, a notowania rosną dziś o 0.58%. Osłabieniu ulega również euro. Kurs EURUSD zbliżył się dziś do poziomu 1.08, przy którym nastąpiło lekkie odbicie. W kontekście euro, warto zwrócić uwagę na jutrzejszy protokół z grudniowego posiedzenia ECB, na którym po raz kolejny obniżono stopy procentowe.

Zyskuje także polski złoty, który umacnia się dziś w stosunku do większości najważniejszych walut. Wczoraj odbyło się przesłuchanie kandydatów sejmu do Rady Polityki Pieniężnej. Wszyscy kandydaci sceptycznie odnieśli się do możliwości wejścia Polski do strefy euro w najbliższym czasie. Głosowanie dotyczące wyboru nowych członków RPP odbędzie się już dziś w Senacie, a w Sejmie prawdopodobnie w piątek. Największe szanse na wybór mają kandydaci zgłoszeni przez mający większość w obu izbach PiS (Grażyna Ancyparowicz, Eugeniusz Gatnar, Jerzy Kropiwnicki, Marek Chrzanowski i Eryk Łon). Dzisiaj odbywa się ostatnie posiedzenie Rady w obecnym składzie. Jest niemal pewne, iż pozostawi ona stopy na niezmienionym poziomie.

Minimalnie rośnie dziś funt, który odreagowuje wczorajsze spadki spowodowane słabymi danymi z przemysłu Wielkiej Brytanii. Spadek produkcji przemysłowej o 0.7% m/m spowodował dalszą wyprzedaż funta. Jutro czeka nas opublikowanie protokołu z posiedzenia Banku Anglii. Ze względu na ostatnie dane, rynek nie spodziewa się podwyżek stóp procentowych. Mimo to, pogląd przedstawicieli banku centralnego na brytyjską gospodarkę może mieć duży wpływ na dalsze notowania funta. 

 


X-Trade Brokers

XTB jest jednym z wiodących europejskich brokerów i największym polskim brokerem. Zapewnia inwestorom dostęp do ponad 1500 instrumentów, wliczając w to waluty, indeksy, akcje i towary. Obecnie posiada oddziały w 11 krajach.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk