• Odbierz prezent
Komentarz walutowy (mocne zmiany)– amerykański dolar wraca do gry, gaśnie blask polskiego złotego (PLN)! Aktualne kursy walut: po ile dziś jedno euro (EUR), frank (CHF), funt (GBP), dolar (USD)?
fot. Aktualne kursy walut: po ile dziś jedno euro (EUR), frank (CHF), funt (GBP), dolar (USD)?

Wydawałoby się, że dobre dane powinny wspierać sytuację na rynkach finansowych. Wczorajsze dane dotyczące nastrojów wśród przedsiębiorstw przemysłowych w Stanach Zjednoczonych, mierzonych poprzez indeks ISM pokazały nieoczekiwaną poprawę. To z kolei zmartwiło inwestorów, ze względu na to, że gospodarka jest w stanie przetrzymać mocniejsze i szybsze podwyżki stóp procentowych. Ostatecznie obserwowaliśmy spadki na indeksach oraz powrót siły dolara.


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

Zobacz także: Wyprzedaż waluty - kurs euro wystrzelił w stronę historycznych szczytów

 

Dosłownie kilka dni temu na rynku mówiło się o powolnym łagodzeniu stanowiska ze strony Rezerwy Federalnej

Teraz przy ostatnich mocnych wzrostach cen ropy naftowej, która pobudza oczekiwania inflacyjne oraz przy oznakach wciąż nagrzanej amerykańskiej gospodarki, bankierzy z Rezerwy Federalnej na nowo zaczęli wskazywać na potrzebę szybszych i większych podwyżek. Właśnie dlatego rynek zaczął ponownie widzieć duże prawdopodobieństwo podwójnej podwyżki we wrześniu, poza w pełni wycenionymi dwoma podwyżkami po 50 punktów bazowych w czerwcu oraz w lipcu. Dobre dane świadczące o mocnej, choć rozgrzanej gospodarce, perspektywy wysokiej inflacji i jastrzębie komentarze umocniły dolara, który tracił od ostatnich dwóch tygodni.

Niestety oczekiwania na większe podwyżki nie służy inwestorom giełdowym

Niemniej na koniec tygodnia inwestorzy będą zwracać uwagę na dane z amerykańskiego rynku pracy. Jest szansa na rozczarowanie publikacją zmiany zatrudnienia, w szczególności po spadku subindeks zatrudnienia z raportu ISM. Z drugiej strony rynek będzie przykuwał na nowo uwagę na płace. Oczekuje się redukcji dynamiki, ale ma ona pozostać powyżej 5%, co wciąż będzie generować popytowy aspekt inflacji. Dzisiaj o godzinie 14:15 czeka nas publikacja raportu ADP, co da nam ostatni wgląd przed jutrzejszym majowym raportem z amerykańskiego rynku pracy.

Zobacz także: Zobacz, po ile jest frank, jen, rubel, funt, forint, dolar, korona, euro

 

Dolar po 6 złotych? Ta prognoza się nie sprawdzi... 

 

Dzisiaj zaskoczyły nas dane inflacyjne ze Szwajcarii

Inflacja CPI wyniosła 2,9% w ujęciu rocznym i jest najwyższa od 2008 roku. Z takimi danymi teoretycznie można oczekiwać potencjalnej zmiany stóp procentowych w Szwajcarii, w szczególności w momencie, w którym EBC również zdecyduje się na podwyżki. Coraz częściej przedstawiany jest potencjalny scenariusz podwyżki o 50 punktów bazowych w lipcu ze strony banku centralnego strefy euro.

Z kolei po kolejnej rekordowej inflacji od lat w Polsce, blask złotego nieco przygasł. Co więcej, nie widać euforii po oficjalnym ogłoszeniu akceptacji przez Komisję Europejską wypłaty środków dla Polski w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Widać, że informacja ta była już wcześniej wyceniona w złotym.

Zobacz także: Kurs euro może Cię poważnie zaskoczyć!

 

Niemal 2 godziny po otwarciu rynków w Europie za euro musimy płacić 4,5911 zł, za dolara 4,2934 zł, za franka 4,4747 zł oraz za funta 5,3825 zł.

 

Nota prawna


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk