• Odbierz prezent
Komentarz walutowy: kurs eurodolara blisko tegorocznych minimów! [aktualne ceny walut na Fx: zerknij, ile dziś za funta (GBP), dolara (USD), euro (EUR), franka (CHF)]
fot. pexels.com

Dziś we wczesnych godzinach porannych poznaliśmy decyzję Banku Rezerwy Australii w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami RBA zdecydował się na podwyżkę głównej stopy procentowej o 50 punktów bazowych, z poziomu 0,85% do 1,35%. Tym samym jest to kolejna z rzędu podwyżka, odpowiednio po tej z maja (z 0,1% do 0,35%) i czerwca (z 0,35% do 0,85%). Aktualnie stopy procentowe w Australii znajdują się na najwyższym poziomie od maja 2019 roku.


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

 

Niemniej, patrząc na inflację, obecne poziomy stóp, wcale nie wydają się wysokie

RBA spodziewa się, że inflacja w 2022 roku wyniesie 7%, co jest wynikiem znacznie przewyższającym docelowy przedział zakładany przez bank, który kształtuje się na poziomie 2-3%. Należy więc oczekiwać,  że kolejne posiedzenia przyniosą kontynuację jastrzębiej polityki. Jeśli chodzi z kolei o reakcję rynkową, dolar australijski nie radzi sobie najlepiej. AUD znajduje się dziś w czołówce najsłabszych walut z grona G10. Słabo plasują się dziś także NZD i JPY oraz korona norweska i szwedzka. W momencie przygotowywania tego komentarza, dolar australijski zniżkuje 0,75% w ujęciu do USD.

 

 

Jeśli chodzi o rynek walutowy, warto także zwrócić uwagę na to, co dzieje się na głównej parze walutowej

Dziś po godzinie 9:00 notowania EURUSD ruszyły dynamicznie w dół. Jeżeli obecny negatywny sentyment się utrzyma, istnieje spora szansa na atak strefy wsparcia 1,0350 - 1,0360, która to wynika z majowych, jak i czerwonych minimów. W przypadku gdyby doszło do jej przekroczenia, ruch w dół mógłby przyspieszyć, a to dlatego, że pod poziomem 1,0350 z pewnością znajduje się wiele zleceń oczekujacych typu stop. Warto także zauważyć, że w tym miejscu wypadają minima z 2017 roku, a po ich przekroczeniu para znalazłaby się na poziomach nie widzianych od niemal 20 lat!

 

Spadki na parze EURUSD nie wspierają naszej krajowej waluty

Polski złoty znajduje się dziś pod presja sprzedajacych. PLN traci najmocniej w ujęciu do franka i dolara, gdzie zwyżki na parach CHFPLN i USDPLN przekraczają 1%. Osłabienie PLN widać także w ujęciu do euro i funta. Kurs pary walutowej EURPLN zyskuje dziś 0,35%, z kolei GBPPLN rośnie 0,65%.

We wtorek o poranku za dolara trzeba płacić 4,56 zł, za franka 4,7440 zł, za funta 5,5025 zł, a za euro 4,7210 zł.

 

Nota prawna


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk