• Odbierz prezent
Komentarz walutowy (frank, dolar, funt, euro) – czy Rada osłabi notowania polskiego złotego?
fot. freepik.com

Dziś przed nami pierwsza od niemal dwóch miesięcy decyzja RPP. Mogłoby się wydawać, że w sytuacji, gdy inflacja co chwila zaskakuje wzrostem, Rada wreszcie przystąpi do działania. Nie należy jednak na to liczyć, choć komunikat i konferencja mogą mieć wpływ na kurs złotego.


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

Złoty zauważalnie zyskał w ostatnim czasie, co przypisywane było po części przynajmniej sierpniowej inflacji, która odnotowała wieloletni rekord na poziomie 5,4%

Rozumowanie rynku było takie, że Rada wreszcie stanęła pod ścianą i nie będzie mieć wyjścia – musi zacząć podnosić stopy, szczególnie że robią to niemal wszystkie banki centralne w gronie rynków rozwijających się. Pokazały to też zresztą stawki na rynku stopy procentowej. Faktycznie pomogło to złotemu, choć nie bez znaczenia był fakt, że przypadło to akurat na okres osłabienia dolara i ewidentnych przepływów na rynki wschodzące. W ostatnich dniach ten trend zatrzymał się, a nawet nieco odwrócił, ale złoty nie ucierpiał jakoś szczególnie bardziej niż inne waluty EM.

Stało się tak pomimo poniedziałkowego wywiadu z prezesem NBP, który nie daje złudzeń co do dzisiejszej decyzji RPP – pośpiechu z podwyżkami nie będzie

To nie oznacza jednak, że posiedzenie pozostanie bez wpływu na rynek. Inwestorzy oczekują deklaracji i jeśli Rada nie zakomunikuje ścieżki do zacieśnienia polityki pieniężnej, złoty może zareagować osłabieniem. Rynek odczytałby to jako ewidentne ignorowania ryzyka oderwania się inflacji od celu.

Posiedzenie Rady jest o tyle istotne, że na rynkach globalnych nie mamy dziś bardzo istotnych wydarzeń,

bo decyzja Banku Kanady (16:00), czy Beżowa Księga Fed (20:00) to pozycje drugoligowe. Oczywiście duże ruchy notowań są możliwe bez kluczowych publikacji i w tym kontekście warto przyglądać się kryptowalutom, których notowania mocno tąpnęły. Jak na razie wpływ na inne rynki jest umiarkowany, ale widzimy związane z tym umocnienie dolara. W takich sytuacjach jednak sprawy potrafią szybko wyrwać się spod kontroli. Na razie jednak złoty jest stabilny.

O 8:50 euro kosztuje 4,5125 złotego, dolar 3,8129 złotego, frank 4,1451 złotego, zaś funt 5,2484 złotego.   

Nota prawna


Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk