• Odbierz prezent
Komentarz walutowy (dolar, frank, funt, euro) – Koronawirus ponownie atakuje - kurs złotego pada w dół [EURPLN, USDPLN, GBPPLN, CHFPLN]
fot. freepik.com

Sytuacja na świecie jest naprawdę bardzo słaba, choć w tym przypadku Polska nie radzi sobie jakoś źle. Oczywiście nie jest wykluczone, że podobnie jak w poprzednich przypadkach, kolejna fala nadejdzie do Polski z opóźnieniem i być może inwestorzy wyceniają takie ryzyko na polskim złotym już teraz. Czy jest szansa na to, że złoty pokaże jeszcze siłę w tym roku?


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

Polski złoty jak członek grupy walut wschodzących, w momencie globalnego ryzyka nie radzi sobie najlepiej

Dzieje się tak nawet pomimo tego, że Polska na tle innych europejskich gospodarek pod względem koronawirusa radzi sobie naprawdę nieźle. Problemem Polski może być również brak perspektyw na zmianę polityki monetarnej, nawet w momencie, kiedy inflacja w naszym kraju należy do ścisłej czołówki w Europie, choć również pod tym względem wyróżniamy się na świecie, wśród krajów nieco bardziej rozwiniętych. Warto w tym miejscu przytoczyć ostatnie dane dotyczące inflacji PPI. Dynamika inflacji wśród producentów sięgnęła 8,2% r/r, co było najwyższą dynamiką od 2012 roku.

Oczekiwania były znacząco niższe, gdyż wskazywano na 7,6% r/r przy poprzednim poziomie 7,2% r/r

Co więcej obserwujemy dużą rozbieżność z inflacją konsumencką, co potencjalnie sugeruje, że biznes będzie chciał przełożyć wzrost kosztów na konsumentów. Widać, wobec tego, że inflacja na poziomie 5% może nie być szczytem inflacyjnym. Jednocześnie warto wspomnieć, że jest to najwyższy poziom dynamiki wzrostu cen od 20 lat. Z drugiej strony, jeśli przemysłowi nie uda się przerzucić kosztów na konsumentów, gdyż Ci nie wykażą się zbyt dużą siłą nabywczą, może to oznaczać scenariusz spowolnienia, choć wciąż przy wysokich cenach. Oznaczałoby to stagflację, czyli najgorszy możliwy scenariusz. Podobna sytuacja ma obecnie miejsce w Stanach Zjednoczonych.

Właśnie, wobec tego, wiele uczestników rynku oczekuje,

że Fed będzie chciał studzić nieco obecną sytuację poprzez zmniejszenie dynamiki skupów w ramach programu QE. Na to wskazywały ostatnie minutes FOMC. Widać, że mamy progres na amerykańskim rynku pracy, ale w obliczu ogromnego zagrożenia koronawirusem (grubo ponad 100 tys. przypadków dziennie w USA!), Fed nie będzie chciał ograniczać strumienia gotówki. Być może coś więcej na temat komunikacji dowiemy się w przyszłym tygodniu w trakcie sympozjum ekonomicznego w Jackson Hole. Bardziej restrykcyjna polityka w USA jest dla złotego gorsza. Utrzymanie luzowania może być pozytywne przyjęte przez polskiego złotego.

Dzisiaj o godzinie 10:00 poznamy dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Polsce. Oczekiwania wskazują na mocną dynamikę za lipiec, powyżej 9%, choć wciąż będzie to spowolnienie w porównaniu do ostatnich miesięcy, niemniej wynikające z efektów bazy.

Po godzinie 9 za jedno euro musieliśmy płacić 4,5809 zł, natomiast za dolara amerykańskiego 3,9206 zł. Duża niepewność powoduje również wyraźne zdrożenie franka. Na ten moment za jednego franka płacimy 4,2766 zł i są to najwyższe poziomy od listopada zeszłego roku.

Nota prawna


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk