• Odbierz prezent
Komentarz walutowy (dolar, frank, euro, funt). Dlaczego rodzima waluta (PLN) znacząco zniżkuje względem głównych walut?
fot. freepik.com

W ostatnich dniach obserwujemy umocnienie amerykańskiej waluty, co niekorzystnie odbija się na polskim złotym. Dziś o poranku USD także radzi sobie bardzo dobrze wśród walut G10. Jeśli chodzi o dane makro, dziś nie poznamy żadnych danych z polski, niemniej inwestorzy będą się skupiać na rynku amerykańskim - południu opublikowane zostaną dane o inflacji. Odczyty inflacji z Niemiec, które poznaliśmy o poranku wypadły zgodnie z oczekiwaniami, co nie przełożyło się na właściwe na żaden ruch na euro, niemniej popołudniowe dane z USA powinny zapewnić nieco większe ruchy na dolarze, co w konsekwencji może mieć także przełożenie na pary walutowe z polskim złotym.


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

Jeśli chodzi o główną parę walutową - EURUSD,

notowania coraz śmielej zbliżają się do kluczowej strefy wsparcia, która wypada przy 1,1700. Jeżeli doszłoby do jej przekroczenia, niewykluczone będzie przyspieszenie przeceny, nawet w kierunku 1,1600, gdzie znajdują się minima z września i listopada ubiegłego roku. Z drugiej strony, jeśli kupujący zdołają doprowadzić do odbicia od wspomnianego poziomu 1,1700, większa korekta wzrostowa może mieć miejsce. W przypadku realizacji takiego scenariusza, jako krótkoterminowy opór należy traktować strefę przy 1,1750 zł.

Patrząc z kolei na polskiego złotego,

notowania USDPLN zdołały przekroczyć poziom 3,90 zł, a także lipcowe szczyty, przez co kurs znalazł się na poziomach niewidzianych od kwietnia. Jeżeli obecny sentyment nie ulegnie zmianie, to w średnim terminie niewykluczony będzie ruch nawet w kierunku tegorocznych maksimów, które znajdują się przy 3,98 zł. Jeżeli jednak strona popytowa nie zdoła utrzymać kierunku do końca sesji i na interwale D1 pojawi się świeca z długim górnym cieniem, będzie istniała szansa na korektę spadkową.

Sporo będzie zależało do dzisiejszej publikacji danych z USA

Oczekiwania co do CPI wskakują na delikatny spadek dynamiki w ujęciu rocznym - z 5,4% do poziomu 5,3%, z kolei wskaźnik bazowy ma wynieść 4,3% (poprzednio 4,5%). W ujęciu miesięcznym także oczekuje się spadku dynamiki, oczekiwania co do wskaźnika CPI wynoszą 0,5% (poprzednio 0,9%), a do bazowego wskaźnika CPI 0,4% (poprzednio 0,9%).

Po godzinie 10 rano PLN traci w ujęciu do głównych walut, za dolara zapłacimy 3,9140 zł, euro kosztuje 4,5870 zł, kurs franka kształtuje się na poziomie 4,2397 zł, a GBPPLN jest notowany dokładnie na poziomie 5,41 zł.

Nota prawna


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk