• Odbierz prezent
Komentarz walutowy – Dlaczego PLN nie zyskał na Jackson Hole? Słabszy dolar (USD) i euforia na Wall Street powinny w teorii sprzyjać złotemu, jednak niemal w ogóle tego nie widać!
fot. freepik.com

Sympozjum w Jackson Hole za nami i tak jak można było się spodziewać nie przyniosło ono przełomu. Brak jasnego przekazu co do ograniczenia dodruku wysłał ceny akcji w USA na kolejne maksima, złoto zyskiwało, zaś dolar tracił. Złoty jednak niespecjalnie skorzystał z tego prezentu.


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

Już sama wirtualna formuła sympozjum nakazywała oczekiwać, że nie będzie ono przełomowe

Do tego Powell był jedynym znaczącym obecnie (z punktu widzenia rynków) bankierem centralnym. Mimo braku konkretów jego wystąpienie miało pewien wpływ na notowania – akcje zyskiwały, zaś dolar tracił. Wynikało to z faktu, że Powell dużą część wystąpienia poświęcił na argumentowanie, że wysoka obecnie inflacja w USA nie jest powodem do zmartwień, zaś odnosząc się do coraz mocniejszego rynku pracy wspomniał niemal jednym tchem o wariancie Delta, dając inwestorom kolejny dowód na to, że chce utrzymać dodruk pieniądza tak długo, jak tylko będzie to możliwe. Warto odnotować, że tuż przed wystąpieniem Powella pojawiły się głosy przedstawicieli Komitetu, że warunki dla rozpoczęcia ograniczenia są wreszcie spełnione, dlatego jego wystąpienie tym bardziej okazało się gołębie.

Co dalej?

Ogromne znaczenie ma raport z rynku pracy w tym tygodniu (piątek 14:30, wcześniej raport ADP w środę o 14:15). Rynek pracy w USA nie jest oczywisty w interpretacji – z jednej strony zatrudnienie jest dużo poniżej poziomów sprzed pandemii, ale firmy raportują problemy ze znalezieniem pracowników i rzeczywiście ilość wolnych etatów jest rekordowa. Być może zatem wygaszanie dopłat do zasiłków uruchomi wzrost zatrudnienia i być może mocny lipcowy raport był już tego pewnym objawem. Jeśli sierpniowy raport będzie podobnie mocny (obecnie rynek liczy na nieco powyżej 700 tys. nowych miejsc pracy) większość w Fed może chcieć rozpoczęcia ograniczenia dodruku. W teorii prezes może przeforsować swoje zdanie, ale żaden prezes nie lubi, gdy w komunikacie pojawiają się głosy sprzeciwu.

Słabszy dolar i euforia na Wall Street powinny w teorii sprzyjać złotemu jednak niemal w ogóle tego nie widać! Złoty jedynie minimalnie zyskał wobec dolara. Kłania się tu coraz bardziej ewidentnie luźna polityka NBP w porównaniu z innymi bankami centralnymi rynków wschodzących. A to z kolei rodzi ryzyka dla zachowania złotego w przypadku pogorszenia globalnych nastrojów.

W poniedziałek o 9:00 euro kosztuje 4,5787 złotego, dolar 3,8799 złotego, frank 4,2563 złotego, zaś funt 5,3407 złotego.   

Nota prawna


Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg. Autora możesz obserwować na LINKEDIN | TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk