Advertisement
  • Odbierz prezent
Komentarz rynku FX - sprawdź, jak kwotowana jest narodowa waluta względem dolara (USD), euro (EUR), franka (CHF), funta (GBP) - 10 grudzień
fot. freepik.com

Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi nieco mocniejszego PLN na głównych zestawieniach oraz konsolidację na eurodolarze. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6021 PLN za euro, 4,0712 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4034 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3787 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,076% w przypadku obligacji 10-letnich.

Wydarzeniem ostatnich godzin na rynku PLN była konferencja prezesa NBP. Po wystąpieniu A. Glapińskiego dało się zauważyć lekkie umocnienie złotego, aczkolwiek sektor bankowy na GPW pozostawał pod presją. W skrócie ruch o 50pb. połączony został z podtrzymaniem relatywnie jastrzębiej retoryki. Rada pozostaje w cyku zacieśniania, pomimo iż nie chce oficjalnie określać ostatnich ruchów takim stwierdzeniem. Uwaga przesunięta została na dane makro, niemniej rynek wycenia jako scenariusz bazowy okolice stopy referencyjnej 3,0% w 2023r. Kurs PLN konsoliduje blisko 4,60 PLN czekając na nowe impulsy z rynku bazowego (EUR/USD), gdzie otrzymamy dziś ciekawe dane mogące rzutować na nastroje wokół Fed w przyszłym tygodniu.

W trakcie dzisiejszej sesji warto bliżej przyjrzeć się danym dot. inflacji w USA, gdzie oczekiwane jest 6,8% r/r. Rynek pozycjonuje się pod mocniejszy taper ze strony Fed oraz „story” podwyżek stóp w 2022r.

Z rynkowego punktu widzenia po okresie wyraźnej zwyżki obserwowaliśmy ruchy korekcyjne na PLN. Obecnie wydaje się, iż EUR/PLN może przejść w stan lokalnej konsolidacji przy 4,60 za euro.

Nota prawna


Konrad Ryczko

Makler Papierów Wartościowych, Wydział Analiz Rynkowych, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk