• Odbierz prezent
Komentarz rynkowy: Panika na rynkach mija? Eurodolar (€/US$) w końcu solidniej odbije?
fot. Materiał własny

Poprawa nastrojów na rynkach trwa. Inwestorzy otrząsnęli się już po szoku jakim było rozpoczęcie agresji przez Rosję i sankcje. Cześć z nich liczy też na szybki koniec walk dzięki pewnemu złagodzeniu stanowisk negocjacyjnych Rosji i Ukrainy. Wczorajsza decyzja Fed, jak również nowe projekcje nie zaskoczyły natomiast rynków walutowych, natomiast skok prognoz stóp na 2023 roku miał przełożenie na wzrost rentowności długich Treasuries. Część z inwestorów wykorzystała ten moment do realizacji zysków z pozycji na spadek €/US$. W efekcie para €/US$ dotarła ponad 1,10, najwyżej od tygodnia. Poprawa nastrojów na rynkach pozwoliła także na dalsze umocnienie walut CEE. Kurs €/PLN zbliżył się do 4,65.

Na bazowych rynkach długu obserwowaliśmy dalsze wzrosty rentowności, po około 4pb w przypadku amerykańskich i niemieckich 10latek. Na krajowym rynku długu miało miejsce dalsze umocnienie. Doszło do dalszego zawężenia asset swapów, ale również spadku wycenianej ścieżki stóp NBP. Rentowność 10latki obniżyła się o około 15pb – to najniższe poziomy od ponad tygodnia.

 

Wzrost €/US$ i rentowności na rynkach bazowych

W końcówce tygodnia para €/US$ najprawdopodobniej przetestuje ostatnie szczyty w okolicach 1,11

Szanse na przełamanie się ponad ten poziom są naszym zdaniem istotne. Przekaz z Fed był jastrzębi, ale jednocześnie spada panika na rynkach, więc znika czynnik tradycyjnie premiujący dolara. Nie spodziewamy się też, aby publikowane w końcówce tygodnia dane miały amerykańskiej walucie pomóc.

Naszym zdaniem poziom €/US$ odpowiadający wycenianej przez rynek ścieżce stóp Fed i EBC to około 1,12

Uważamy, że para dotrze do tego poziomu gdy konflikt na Ukrainie będzie zbliżał się do końca. Nie spodziewamy się jednak, aby kurs miał w tym roku wzrosnąć istotnie wyżej. EBC, mimo zbliżającego się impulsu fiskalnego w UE, najprawdopodobniej zdecyduje się na podwyżki stóp najwcześniej niej pod koniec tego roku. Z kolei retoryka Fed sugeruje, że może normalizację swojej polityki przyspieszyć.

Na bazowych rynkach długu niezmiennie oczekujemy wyższych rentowności, zarówno w końcówce tego tygodnia, jak i przez większą część roku. Popyt na bezpieczne aktywa wyraźnie słabnie, wraz z nadziejami na szybki koniec konfliktu. Jednocześnie, spodziewamy się wzrostu oczekiwań na podwyżki stóp Fed i EBC. Retoryka Fed wskazuje, że szanse na szybszy niż wyceniany cykl podwyżek stóp w USA są istotne. Fed sugeruje też nieodległe rozpoczęcie redukcji swojego bilansu. Z kolei w Europie czeka nas duży impuls fiskalny, na zbrojenia, czy odejście od rosyjskich źródeł energii. Zmiany w energetyce powinny też skutkować długotrwale wyższymi cenami energii w gospodarkach zachodnich, dodatkowo potęgując presję inflacyjną jeszcze z czasów pandemii. To z kolei wspiera oczekiwania na wyższe docelowe stopy EBC.

 

 

Umocnienie złotego trwa. Stabilizacja SPW

W końcówce tygodnia kurs €/PLN prawdopodobnie znajdzie się między 4,60, a 4,65

 Panika na rynkach szybko mija, choć media donoszą o przerzucaniu przez Rosję nowych wojsk na Zachód. Słabnie również dolar, co dodatkowo pomaga walutom CEE. Jutro poznamy także naszym zdaniem mocne dane z kraju, które powinny wspierać oczekiwania na zdecydowane podwyżki stóp NBP. Nastroje na rynkach poprawiły się na tyle, że nie powinny one zostatać przesłonięte przez sytuację geopolityczną. Czynnikiem ryzyka pozostaje ew. techniczny default Rosji, np. gdyby zdecydowała się uregulować zobowiązania w rublach. Termin płatności zobowiązań przypadł wczoraj, obecnie trwa 30dniowy okres karencji. Mogłoby to przejściowo zahamować spadek €/PLN.

Umocnienie złotego realizuje się nawet szybciej niż nasze optymistyczne oczekiwania sprzed paru dni

Ostatnie komentarze dają nadzieje na napływ pomocy finansowej na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Zgodnie z zapowiedziami MF i NBP te środki zostaną wymienione na rynku (sprzedaż walut, kupno złotego). Nakłada się na to scenariusz szybszych podwyżek stóp NBP. Dlatego rosną szanse, że kurs €/PLN zbliży się do 4,50 nawet już w 2kw22. Wciąż jednak możliwe są liczne zwroty akcji na froncie i  w negocjacjach Rosji z Ukrainą.

Poprawa nastrojów widoczna jest również na krajowym rynku długu

Asset swapy na długim końcu są już tylko nieco ponad 20pb wobec poziomów sprzed rosyjskiej agresji. Naszym zdaniem można oczekiwać ich dalszej kompresji na przełomie tygodnia. Spodziewamy się jednak również ponownego wzrostu swapów. Liczymy na zaskoczenia na plus jutrzejszymi danymi z kraju i wzrostu oczekiwań na podwyżki stóp NBP. Rozkład ryzyk sugeruje utrzymanie rentowności SPW w trendzie bocznym w najbliższych dniach, choć prawdopodobnie przy dużej zmienności.

Uważamy, że rentowności SPW powinny osiągnąć tegoroczny szczyt na początku 2kw22

 Rynek już obecnie wycenia dość wysoki poziom docelowych stóp NBP. Jednocześnie jednak oczekiwany jest ich szybki spadek. Naszym zdaniem zostaną one jednak utrzymane na wysokim poziomie na dłużej. Europę czeka duży impuls fiskalny na zbrojenia, czy odejście od rosyjskich źródeł energii. W kraju dodatkowo pojawią się koszty utrzymania uchodźców. To oznacza podtrzymanie opartej na popycie wewnętrznym i proinflacyjnej struktury PKB.


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk