• Odbierz prezent
Komentarz rynkowy: Obawy o zaostrzenie relacji między USA i Chinami wsparły kurs dolara (USD).  Złoty (PLN) dobrze znosi rynkowe zawirowania
fot. Materiał własny

Zachowanie rynków zdominowała wczoraj informacja o wizycie N.Pelosi (Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA) na Tajwanie. Obawy o zaostrzenie relacji między USA i Chinami przełożyły się na spadki na rynkach akcji, czy umocnienie bezpiecznego dolara (€/US$ spadł z 1,0270 do 1,02) oraz franka szwajcarskiego (€/CHF obniżył się z 0,9770 na 0,9720). Miało to jednak ograniczony wpływ na złotego. Kurs €/PLN zakończył dzień praktycznie bez zmian przy 4,72.

Na rynkach długu miało za to miejsce odreagowanie po dość długiej serii spadków dochodowości. Rentowność amerykańskiej 10latki podniosła się o niemal 20pb, to jednak mniej niż połowa spadku z lipca. To m.in. efekt jastrzębich komentarzy z Fed (więcej w wiadomościach z zagranicy). W przypadku Bunda ruch był o połowę mniejszy. Dochodowość krajowej 10latki podniosła się w ślad za rynkami bazowymi, o około 20pb.

 

Umocnienie dolara raczej przejściowe

Umocnienie dolara związane z napięciami między Chinami i USA prawdopodobnie nie potrwa długo. O ile nie dojdzie do eskalacji, inwestorzy powinni skupić się na scenariuszu gospodarczym, który dla dolara nie jest ostatnio korzystny. Punktem uwagi w drugiej części tygodnia będą też dane z USA: koniunktura w sektorze usług (dziś) i szczególnie sytuacja na amerykańskim rynku pracy (piątek). W obu przypadkach widzimy ryzyko rozczarowania, co naszym zdaniem uzasadnia ponowny wzrost €/US$. Technicznie widzimy pole do wzrostu pary do około 1,0350. Na większy ruch nie wskazują oczekiwania na podwyżki stóp Fed i EBC.

W 2poł22 para €/US$ prawdopodobnie utrzyma się na relatywnie niskim poziomie (może nie wrócić ponad 1,05). Głównym ryzykiem pozostaje zatrzymanie dostaw gazu z Rosji, co doprowadzi do recesji w Europie. To z kolei może dość szybko zatrzymać cykl podwyżek stóp EBC, mimo wysokiej, jak na europejskie standardy, inflacji. Uważamy natomiast, że mimo wejścia USA w techniczną recesję Fed będzie kontynuować podwyżki stóp i pod koniec roku doprowadzi główną z nich ponad 3%.

Wczorajsze osłabienie na rynkach długu traktujemy jako tymczasowe, być może związane z realizacją zysków. Napływające dane i oczekiwania co do koniunktury w 2poł22 i 2023 pozostają negatywne. To z kolei gasi oczekiwania na podwyżki stóp Fed i EBC w tym roku oraz wzmacnia spodziewane obniżki w roku przyszłym.

W dłuższym terminie nadal spodziewamy się spłaszczenia krzywych dochodowości po obu stronach Atlantyku. O ile dłuższe papiery powinny wyceniać zbliżającą się recesję i obniżki stóp zarówno w USA, jak i strefie euro, to na krótkim końcu spodziewamy się zobaczyć efekty utrzymujących się obaw inflacyjnych. Choć np. cykl podwyżek stóp EBC może być stosunkowo krótki, to rynki może zaskoczyć jego tempo.

 

 

Złoty i SPW mogą do końca tygodnia zyskać

Złoty bardzo dobrze zniósł wczorajszy spadek €/US$. To może zachęcać inwestorów do zajmowania krótkoterminowych pozycji na spadek €/PLN. W połączeniu ze wzrostem kosztów utrzymywania pozycji na osłabienie złotego, sugeruje to kolejne próby wyłamania się pary €/PLN poniżej 4,70. Widzimy też istotne szanse, że złamanie tego poziomu może się tym razem udać.

Ryzyko dla złotego pozostaje jednak istotne. Pogorszenie bilansu handlowego i złagodzenie retoryki NBP (dodatkowo wsparte stabilizacją CPI w wakacje) sugerują jednak istotne szanse na powrót €/PLN do 4,80 na przełomie miesiąca. W dalszej części roku spodziewamy się raczej stabilizacji €/PLN w ramach szerokiego trendu bocznego. Problemem jest polityka NBP. Nawet jeżeli stopy dojdą do oczekiwanego przez nas poziomu 8,5%, to zajmie to więcej czasu. RPP może też komunikować przedwczesny koniec cyklu podwyżek.

Uważamy, że w drugiej połowie tygodnia spadki rentowności SPW powrócą. Powinny pomóc w tym publikowane w najbliższych dniach dane z rynków bazowych, czy fatalne PMI z Polski opublikowane w poniedziałek. Także piątkowe wstępne dane o inflacji z kraju raczej wpisały się w popularny na rynku scenariusz szybkiego końca podwyżek stóp NBP.

W dłuższej perspektywie, najprawdopodobniej po wakacjach, niezmiennie widzimy przestrzeń do wzrostów rentowności POLGBs. Inflacja jest daleka od opanowania, a przed nami skok cen energii jesienią i od początku 2023 roku. Ponadto utrzymuje się presja płacowa. Z kolei mniej jastrzębie komunikaty ze strony NBP mogą ciążyć na notowaniach PLN. Wzrost kosztów energii rodzi ryzyko dalszego wzrostu inflacji w 4kw22 i 1kw23. Oznaczałoby to konieczność podniesienia stóp NBP do wyższych poziomów niż wycenia to obecnie rynek.


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk