• Odbierz prezent
Komentarz rynkowy: kurs euro (EUR) do dolara (USD) okupuje poziomy niewidziane od około miesiąca
fot. Materiał własny

W poniedziałek kurs €/US$ dotarł do 1,07. Ostatnio para była na tych poziomach około miesiąc temu. Umocnieniu euro sprzyjały zarówno lepsze od oczekiwań dane z Europy (Ifo), jak i wypowiedź C. Lagarde potwierdzająca, że EBC rozpocznie podwyżki stóp w lipcu. Słabszy dolar i ogólnie dobre nastroje na rynkach pozwoliły na dalszy spadek €/PLN. Para w ciągu dnia dotarła do 4,60, ale nie byłą w stanie tego poziomu przełamać i ostatecznie zakończyła handel na 4,61.

Na bazowe rynki długu powróciły wzrosty rentowności, np. dochodowość Bunda podniosłą się o około 6pb. To m.in. efekt rosnących oczekiwań na podwyżki stóp EBC, lepszych od oczekiwań danych, czy poprawiających się nastrojów na rynkach akcji. Na krajowym rynku doszło do lekkiego wzrostu rentowności, około 3pb na długim końcu. To efekt solidnych danych z kraju, wspierających scenariusz kolejnych podwyżek NBP, a także mniej korzystnej dla SPW sytuacji na rynkach bazowych.

 

Rynki czekają na PMI z Europy

W dalszej części tygodnia spodziewamy się stabilizacji €/US$ blisko obecnych poziomów lub powrotu pary do około 1,05. Publikowane dziś dane o koniunkturze ze strefy euro (PMI) mogą nie okazać się równie optymistyczne, co wczorajszy wynik Ifo, pokazując ograniczony negatywny wpływ rosyjskiej agresji, czy zaburzeń w dostawach z Azji na europejskie gospodarki. Również wskaźniki techniczne sugerują, że przynajmniej krótkoterminowo przestrzeń do wzrostu €/US$ wyczerpała się. Ryzyko powrotu €/US$ do wsparcia na 1,0350 postrzegamy jako istotne. Nastroje na rynkach pozostają nerwowe i doniesienia z Ukrainy, czy dalsze pogorszenie koniunktury w Chinach mogą dość łatwo wywołać panikę i powrót do bezpiecznego dolara.

W 3kw22 para €/US$ powinna utrzymać się blisko 1,05-07. 1,05 odpowiada wycenianej obecnie różnicy w ścieżce podwyżek Fed i EBC. Rosną szanse, że ścieżka podwyżek EBC będzie nieco szybsza niż wycenia to obecnie rynek. Z kolei inflacja w USA prawdopodobnie przekroczyła już szczyt, więc do wzrostu oczekiwań na podwyżki stóp Fed także raczej już nie dojdzie. Dlatego rosną szanse, ze w 2poł22 €/US$ znajdzie się wyżej niż zakładaliśmy dotychczas.

W dalszej części tygodnia spodziewamy się stabilizacji lub niewielkiego umocnienia na bazowych rynkach długu. Kluczowe będą prawdopodobnie publikowane dziś PMI z Europy, które pokażą jak mocnym ciosem dla koniunktury okazała się wojna. Wciąż uważamy też, że szczyt rentowności Treasuries i Bunda w tym cyklu jest prawdopodobnie jeszcze przed nami. Coraz większym ciężarem dla wycen będzie też redukcja bilansu Fed oraz wygaszanie skupu aktywów przez EBC. Europejski Bank Centralny może też podnieść stopy szybciej i mocniej niż obecnie wycenia to rynek.

 

 

€/PLN na razie wyhamuje spadek

W dalszej części tygodnia spodziewamy się kolejnych, ale najprawdopodobniej nieudanych, prób przełamania się €/PLN poniżej 4,60. Krótkoterminowe wskaźniki techniczne wskazują na wyhamowanie spadku przez kurs. Spodziewamy się też, że zatrzymać się powinno także korzystne dla walut CEE osłabienie dolara. Dodatkowym ryzykiem są publikowane dziś PMI z Eurostrefy. Kurs €/PLN powinien jednak przesunąć się poniżej 4,60 już w przyszłym tygodniu.

Kolejne podwyżki stóp przez NBP oraz zmiana sposobu wymiany środków walutowych przez MF naszym zdaniem uzasadniają też dalszy spadek €/PLN w dłuższym terminie. Podwyżki stóp EBC mogą zacząć się wcześniej niż zakładaliśmy, ale ich skala będzie raczej ograniczona. W 2poł22 zakładamy też dalszą normalizację sytuacji na rynkach, m.in. wraz ze spadkiem napięć związanych z wojną. Powinno to pozwolić na powrót €/PLN w pobliże 4,50 przed końcem roku.

W dalszej części tygodnia nadal spodziewamy się umocnienia SPW, choć w niewielkiej skali. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu oczekiwań na uruchomienie KPO i niższe emisje SPW. Dane z kraju sugerują jednak, że stawki swap powinny rosnąć, gdyż uporczywie wysoka inflacja i silny popyt wewnętrzny, sugerując docelowy poziom stóp NBP wyżej niż wycenia to obecnie rynek. Co więcej tempo spadku CPI w 2023 może okazać się mniejsze niż rynek obecnie wycenia, co w połączeniu z ekspansywną polityką fiskalną rządu wyklucza obniżki stóp przed 2024. Dlatego oczekujemy, że szczyt rentowności SPW w tym cyklu jest jeszcze przed nami.


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk