• Odbierz prezent
Komentarz rynkowy: akcje, Forex, kryptowaluty. Dlaczego blokada Kanału Sueskiego powinna martwić nasze dzieci?

„Utrzymującą się od wtorku blokada Kanału Sueskiego przez kontenerowiec Ever Given spowodowała wahania cen ropy. W piątek 26.03 ropa WTI zbliżyła się do poziomu 61 dolarów za baryłkę, odrabiając większość tygodniowych strat. Akcje firm paliwowych, takich jak Exxon Mobil czy BP, zachowywały się podobnie jak ropa, tracąc na wartości we wtorek i czwartek, po czym w piątek odrobiły straty. Takie krótkoterminowe wahania cen ropy nie przekładają się na ceny paliw na stacjach benzynowych, gdzie za litr benzyny 95 w wielu miejscach w Polsce musimy już zapłacić ponad 5,20 zł”. 

„Problemy w łańcuchu swoich dostaw mają jednak nie tylko producenci i przetwórcy ropy

Dotykają one także wielu biznesów wykorzystujących mikroprocesory, których braki na rynku obserwujemy od kilku miesięcy. Problem mają nie tylko wytwórcy elektroniki od telefonów komórkowych po konsole do gier, ale także wykorzystujący coraz więcej inteligentnych części producenci samochodów. Problemy są efektem spowodowanych przez koronawirusa przerw w produkcji. Większość producentów już sobie z tym poradziła i pracuje na najwyższych obrotach. Jednak ciężko nadrobić stracony czas, tym bardziej że popyt na procesory w czasie pandemii jeszcze bardziej wzrósł. Problemy dotykają wyników finansowych firm. Na przykład Sony, producent PlayStation 5, nie jest w stanie zaspokoić popytu na swoje nowe konsole. W 2020 roku sprzedało 5,21 mln konsol za kwotę około 2,6 mld dolarów. A popyt na rynku był nawet ponad dwukrotnie większy”.

„Chociaż wygląda na to, że odblokowanie Kanału Sueskiego jest prawie zakończone,

może minąć kilka tygodni lub miesięcy, zanim transport towarów wróci do normy. Każdy dzień zwłoki to kolejne i coraz poważniejsze zakłócenia w dostawach wielu towarów na rynki europejskie, w tym do Polski. Przez działający kanał przepływają bowiem codziennie towary o wartości $9,6 mld dolarów. Poza zaawansowanymi mikro chipami, w paczkach znajdują się  także zamówienia z chińskiego serwisu Aliexpress, jak i kontenery z najnowszymi konsolami do gier, które miały dotrzeć do dzieci z okazji rozpoczynającego się sezonu komunii. A takiego opóźnienia dzieci, szczególnie w tym trudnym czasie, mogą nam nie wybaczyć”.

ADAMIS PHARMACEUTICALS - Nowy front walki z COVID-19?

 „W środę, 1 kwietnia, Adamis Pharmaceuticals Corp opublikuje wyniki finansowe za czwarty kwartał 2020 roku. Analitycy spodziewają się, że w nadchodzącym raporcie firma odnotuje kwartalną stratę w wysokości 0,06 dolarów za akcję, co oznacza poprawę o 25% rok do roku”.

„Dwa tygodnie temu Adamis ogłosił, że próby ich leku Tempol,

nowego przeciwutleniacza, zmniejszają stan zapalny płuc u zwierząt zakażonych wirusem COVID-19. Chociaż badania Adamis są wciąż na wczesnym etapie, wyniki wyglądają obiecująco. Pomimo że świat jest aktualnie skupiony na realizacji programu szczepień, skutki przejścia COVID-19 mogą być kosztowne i wyniszczające dla organizmu. Skuteczne leczenie osób, które złapały wirusa, również powinno mieć wysoki priorytet, a badania przeprowadzane przez Adamis to krok w dobrym kierunku. W ciągu ostatnich kilku miesięcy, na eToro dało się zaobserwować zwiększone zainteresowanie inwestorów detalicznych akcjami Adamis i firma z pewnością będzie warta uwagi w przyszłości”.

ZAKĄTEK KRYPTOWALUT

Kopacze kryptowalut z eToro generują 1,5 miliarda dolarów przychodu, ponieważ wartość bitcoina znowu przekracza 55 000 dolarów

Simon Peters, analityk kryptowalut na platformie eToro, powiedział:

„W marcu, kryptowalutowi ‘górnicy’ osiągnęli rekordowe miesięczne przychody, bijąc wynik z lutego, ponieważ cena bitcoina utrzymuje się powyżej 55 000 dolarów”.

„Dane zebrane przez The Block Research pokazują, że górnicy bitcoinów zarobili w tym miesiącu ponad 1,5 miliarda dolarów, co jest najwyższą do tej pory odnotowaną sumą”.

„Miesiąc jeszcze się nie skończył, a przychody górników już przekroczyły 1,36 mld dolarów, które odnotowano w lutym”.

„Przychody z wydobycia są rezultatem gwałtownego ożywienia cen w marcu. Zaczynając z pułapu 43 000 dolarów za monetę, do połowy marca osiągnęli wzrost o ponad 40 proc., osiągając wartość powyżej 60 000 dolarów przed konsolidacją. Obecnie cena bitcoina wynosi 55 159 dolarów ”.

„Według badań zdecydowana większość funduszy zarobionych w marcu miała formę tzw. nagrody za blok (ang. block reward)”. 


Katarina Hrenova

Analityk rynku w polskim oddziale eToro. Swoje analizy umieszczać będzie w cotygodniowym komentarzu eksperckim. Posiada tytuł magistra i ponad 6-letnie doświadczenie w branży finansowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk