• Odbierz prezent
Komentarz poranny – walory PKN Orlen liderem spadków. Indeks WIG20 coraz bliżej tegorocznych minimów
fot. Materiał własny

Pierwsza sesja nowego tygodnia na krajowym rynku akcji upłynęła pod znakiem mocnych spadków, a Warszawski Indeks Giełdowy zanotował stratę na poziomie - 1,99%. Motorem napędowym zmian były duże i średnie spółki, których indeksy straciły ok. 2%. Po ostatnich próbach odbicia, WIG20 po raz kolejny kieruje się w okolice tegorocznych dołków z poziomu 1600 punktów.

Liderem spadków wśród największych spółek były walory PKN Orlen, które spadły o 4,54% kończąc handel na poziomie najniższym od I połowy lipca. Sytuacji w kraju nie wspierały również odczyty danych makro. Wg GUS, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu b.r. wzrosła o 2% r/r vs. 2,4% konsensusu rynkowego, co pokazuje spadającą siłę nabywczą krajowego konsumenta. Słabo wypadł również odczyt produkcji budowlano-montażowej, który wzrósł r/r o 4,2% vs. 6,1% oczekiwań rynku.

Komentarz poranny – walory PKN Orlen liderem spadków. Indeks WIG20 coraz bliżej tegorocznych minimów - 1

 

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Sytuacja na rynkach finansowych w godzinach rannych zwiastuje kolejny dzień wzrostu awersji do ryzyka. Sesja w Japonii kończy się ponad 1% spadkami, a kontrakty terminowe na DAX i S&P500 są kwotowane na ujemnych poziomach. Widoczna jest również aprecjacja amerykańskiego dolara, a para EUR/USD spadła po raz kolejny poniżej 1.00. W takim otoczeniu spodziewamy się ujemnego otwarcia handlu i kontynuacji spadków na GPW w Warszawie.

Komentarz poranny – walory PKN Orlen liderem spadków. Indeks WIG20 coraz bliżej tegorocznych minimów - 2

Dziś uwaga globalnych rynków finansowych skupi się na publikacji wstępnych, sierpniowych szacunków PMI w głównych gospodarkach świata. W strefie euro wartość wskaźnika dla przemysłu zeszła w poprzednim miesiącu poniżej 50 pkt, sygnalizując spadek aktywności gospodarczej. Odwzorowuje to m.in. słabe nastroje w niemieckiej gospodarce, gdzie zarówno przemysłowy, jak i usługowy PMI znalazły się poniżej granicy 50 pkt. Z kolei w Stanach Zjednoczonych PMI przemysłowy utrzymał się w lipcu powyżej poziomu 50 pkt, jednak trend odczytów pozostaje spadkowy. Dane dla strefy euro zostaną opublikowane o godzinie 10:00, co może wywrzeć wpływ na zachowanie rynków bazowych na Starym Kontynencie. Z kolei dane dla USA pojawią się o 15:45.

Komentarz poranny – walory PKN Orlen liderem spadków. Indeks WIG20 coraz bliżej tegorocznych minimów - 3

 


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk