• Odbierz prezent
Komentarz poranny – notowania indeksu WIG20 w dolarach zameldowały się poniżej dołków Covidowych
fot. Materiał własny

W czwartkowym handlu na GPW widać było nasilenie wyprzedaży. To widmo recesji, na które coraz wyraźniej wskazują dane makroekonomiczne i scenariusze wyższych niż dotychczasowe podwyżek stóp procentowych. Inflacja w Polsce wciąż rośnie, a banki centralne na całym świecie wyrażają zamiar zacieśnienia polityki pieniężnej w celu powstrzymania wzrostu cen. Przy ponad 4-procentowej przecenie indeks najlepszych polskich przedsiębiorstw szybko spadł poniżej granicy 1500 punktów, zyskując miano najgorszego światowego indeksu w 2022 roku. WIG20 w dolarach zameldował się poniżej dołków Covidowych.

Ostatecznie na zamknięciu dnia notowań WIG20 spadł o 4,29 proc. WIG pkt spadł o 3,38 proc. do 48.479,34 pkt. SWIG80 trafił na 16.823,74 pkt po stracie 1,49 proc. Natomiast mWIG40 stracił 1,58 proc. i jest teraz na poziomie 3.777,8 pkt. Łączne obroty wyniosły 1,11 mld zł, z czego na WIG20 przypadło 965 mln. Największe pod względem kapitalizacji branże szerokiego rynku, w tym bankowość (-4,45 proc.), górnictwo (-5,22 proc.) i paliwa (-6,09 proc.), odnotowały spadki swoich indeksów sektorowych. Najmniej ucierpiały branże: nieruchomości (-0,49 procent) i firmy IT (- 0,76 procent). Najwięcej straciły akcje JSW, które spadły o 6,9 procent, PGNiG (-6,44 proc.) oraz PKN Orlen (-6,2 proc.). Kurs KGHM spadł o 4,84 proc. Spółki Skarbu Państwa znalazły się w pierwszej piątce największych przegranych.

Komentarz poranny – WIG20 w dolarach zameldował się poniżej dołków Covidowych - 1

Dodatkowo indeks podjął próbę wyjścia z powrotem ponad przełamane wsparcie, co na krótko się udało. WIG20 wybił się jednak na świeże sesyjne minima, a zamknięcie spadło do najniższego poziomu od 25 marca 2020 roku w wyniku informacji z odczytów ISM i PMI dla amerykańskiego rynku pracy oraz negatywnego startu sesji na Wall Street. Gwoli przypomnienia, 16 marca 2020 r. przy poziomie 1248,77 pkt, o 14,6 proc. niższym od minimum i zamknięcia z czwartkowej sesji, runęło dno rynkowej paniki.

Komentarz poranny – WIG20 w dolarach zameldował się poniżej dołków Covidowych - 2

 

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W piątkowe popołudnie opublikowane zostaną dane dotyczące stopy bezrobocia w Stanach Zjednoczonych, które mogą wzmocnić pesymistyczny sentyment i spowodować dalsze przeceny na giełdach.

Komentarz poranny – WIG20 w dolarach zameldował się poniżej dołków Covidowych - 3


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk