• Odbierz prezent
Komentarz poranny: gwałtowne spadki Asseco Business Solutions, BNP oraz Autopartnera
fot. freepik.com

Poniedziałkowa sesja w Europie przyniosła zgodnie z oczekiwaniami ograniczoną aktywność z uwagi na Dzień Niepodległości w USA. Rozpoczęta na plusach, zakończyła się w ten sposób niestety tylko na części rynków. Pod szczególną presją znajduje się cały czas rynek niemiecki – DAX spadł o 0,31%, nieco silniejsze okazały się Madryt (-0,17%) i Mediolan (-0,05%). Najsilniejsze FTSE100 wzrosło o 0,89%, a Stoxx 600 o 0,54%. Wprawdzie nie publikowano danych o dużej wadze, ale indeks sentymentu inwestorów Sentix wyznaczył w czerwcu najniższy poziom od maja 2020 r. (-26,4 pkt.), okazując się wyraźnie słabszy od konsensusu. Postępujące chłodzenie gospodarki wydaje się zaczynać wywierać presję na inflację, choć na razie dopiero na poziomie producenckim – PPI spadło z 37,2% r/r do 36,3% r/r.

 

W Warszawie WIG20 wzrósł o 0,25%, ale mWIG40 spadł o 0,17%, a sWIG80 o 1,37%

Uwagę wszystkich przykuwały banki, które dyskontowały weekendowe wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego. Skala ich wyprzedaży została wyraźnie zredukowana w trakcie dnia, ale indeks sektorowy stracił i tak 2,74%. Na poziomie WIG20 równoważyły to silne wzrosty Orlenu (+4,73%) i Lotosu (+4,17%), Dino (+3,17%), PGNiG (+2,73%) i KGHM (+2,23%). Takiego bufora brakowało wśród małych i średnich spółek – w sWIG80 samo BNP (-9,80%) dawało negatywną kontrybucję, którą równoważyło dopiero 10 najsilniejszych spółek, a gwałtownie spadało też Asseco Business Solutions (-10,05%) czy Autopartner (-5,75%).

 

Większość rynków azjatyckich dziś drożeje, wpływając na poprawę sentymentu i wzrosty kontraktów futures

Spodziewamy się otwarcia z dodatnią luką. W trakcie dnia wydaje się brakować danych, które mogłyby poważnie wpłynąć na sentyment, poznamy przede wszystkim finalne dane o usługowych PMI w Europie. Pozytywnym impulsem dla rynków mogłoby być jakiekolwiek porozumienie pomiędzy Chinami a USA w kwestii ograniczania ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa – wicepremier Liu He i Sekretarz Skarbu J. Yellen przeprowadzili wczoraj w tej kwestii pierwszą rozmowę od października. Jednocześnie silne ostatnio rynki na Dalekim Wschodzie mogą ponownie czekać turbulencje z uwagi na sygnały kolejnych ognisk COVID-u w Chinach, tym razem przed ewszystkim w prowincji Anhui.

 

 


Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk