• Odbierz prezent
Komentarz poranny –  giełdowe indeksy z Książęcej są obecnie najbardziej rosnącymi w Europie; notowania PGNIG napędzają wzrosty na krajowym parkiecie
fot. Materiał własny

Piątkowa sesja była następną kontynuującą wzrosty, motywowaną optymizmem największych parkietów świata. Na warszawskiej giełdzie najważniejszym wydarzeniem była i jest fuzja PKN Orlen, Lotosu i PGNIG (ten ostatni był najmocniej rosnącą spółką wśród blue chipów po podaniu korzystnego parytetu wymiany akcji z PKN Orlen).

Indeksy z Książęcej były najbardziej rosnącymi w Europie podczas piątkowego handlu. WIG20 zyskał 3,24 proc. WIG był wyżej o 3,16 proc. Najmocniej wzrosły średnie spółki reprezentowane przez mWIG40 (4,3 proc.). Z kolei sWIG80 zyskał najmniej 1,11 proc. Obroty wyniosły 1,16 mld zł, z czego 959 mln dotyczyło WIG20.%.

Komentarz poranny – fuzja PKN Orlen, Lotosu i PGNIG napędza wzrosty na krajowym parkiecie - 1

Indeksy w piątek korzystały ze wzrostu popytu na ryzykowne aktywa, który powrócił po ostatniej decyzji Fed. Inwestorzy zakładają, że większość negatywnych wiadomości dotyczących inflacji i spowolnienia wzrostu gospodarczego już została w dużej mierze wyceniona, a na dodatek amerykański bank centralny może spowolnić tempo podwyżek w reakcji na obawy o możliwą recesję w gospodarce.

W bilansie tygodnia WIG20 był wyżej o 1,14 proc. przy 1,67 proc. wzroście WIG-u. mWIG40 dodał 1,95 proc., a sWIG80 1,37 proc. W piątek na GPW wzrosły wszystkie sektorowe indeksy, z których najwięcej zyskały motoryzacja (5,89 proc.), górnictwo (5,59 proc.) i odzież (6,10 proc.) ponad 4 proc. zyskały jeszcze paliwa i media, a ponad 3% spółki medyczne i banki. W mWIG40 dobrze radził sobie Mercator (7,41 proc.) oraz Grupa Kęty (5,97 proc.), która jest głównym kandydatem do zastąpienia Lotosu w WIG20. W WIG20 wobec zawieszonych od piątku akcji Lotosu handlowano na akcjach tylko 19 spółek.

Komentarz poranny – fuzja PKN Orlen, Lotosu i PGNIG napędza wzrosty na krajowym parkiecie - 2

 

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W poniedziałek opublikowane zostaną dane indeksu ISM dla przemysłu Niemiec, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. To istotne wskaźniki, które mogą skontrować optymizm giełdowy po decyzji Fedu z rzeczywistością gospodarczą na kontynencie i w USA.

Komentarz poranny – fuzja PKN Orlen, Lotosu i PGNIG napędza wzrosty na krajowym parkiecie - 3


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk