• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Komentarz giełdowy XTB - WIG kontratakuje
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na światowych giełdach

Wczoraj Federalny Komitet Otwartego Rynku podjął decyzję o pierwszej od 9 lat podwyżce stóp procentowych. Koszt pieniądza został podniesiony o 25 punktów bazowych co sprawiło, że oficjalny zakres stopy Fed wynosi aktualnie 0,25% do 0,50%. W komunikacie towarzyszącym decyzji władze monetarne podkreśliły poprawiający się stan amerykańskiej gospodarki oraz optymistyczne perspektywy wobec rynku pracy. Ponadto, jak zostało to przedstawione w komunikacie jak i w prognozach makroekonomicznych dołączonych do decyzji przyszła ścieżka podwyżek stóp procentowych ma następować w sposób stopniowy i być uzależniona od napływających danych.

Taki wydźwięk decyzji został optymistycznie przyjęty przez inwestorów. Pomimo początkowo spadkowej reakcji na Wall Street – co mogło być odpowiedzią na nową sytuację dla wielu uczestników rynku, którzy nie mieli doświadczenia w inwestowaniu w środowisku rosnących stóp procentowych – to zamknięcie wskazało na zdecydowaną poprawę sentymentu. Indeks S&P 500 zamknął sesję z dziennym zyskiem na poziomie blisko 1,5%, co mogło rozbudzać apetyty przed nadchodzącym otwarciem w Europie.

Największe europejskie giełdy otworzyły się dzisiaj silnymi lukami wzrostowymi, co wskazywało, że cały świat odetchnął z ulgą i pierwsza podwyżka stóp procentowych w cyklu zacieśniania polityki monetarnej w USA wcale nie jest taka straszna i nie rodzi wielkich powodów do obaw. W skali dnia niemiecki indeks DAX zyskuje blisko 3%, a wśród trzydziestu spółek w nim notowanych zdecydowana większość zyskuje ponad 1%, stratę notuje jedynie K+S. Zdecydowanie najmocniejszy jest sektor motoryzacyjny, któremu przewodzi Volkswagen (+3,9%), BMW (+3,4%) oraz Daimler (+3,1%).

Pozytywne nastroję są również, a może wreszcie, obserwowane również w Polsce. Indeks WIG20 odnotowuje już trzecią zyskowną sesją z rzędu, znajdując zbliżając się w okolicie 1850 punktów dzięki dziennemu wzrostowi o 2%. Najlepiej w indeksie radzi sobie dzisiaj Eurocash zyskując blisko 7%. Spółka zdecydowanie otrząsnęła się po głębokiej korekcie z zeszłego tygodnia – gdzie na wycenach mogły ważyć informacje dotyczące zmian w opodatkowaniu sieci detalicznych oraz sklepów wielko powierzchniowych – i wraca do swojego statusu najjaśniejszej gwiazdy głównego indeksu polskiej giełdy. Na plusie znajdują się dzisiaj również spółki z sektora energetycznego, po tym jak Urząd Regulacji Energetyki wraz z opublikowaniem nowych stawek taryf energetycznych zwiększył o 200 milionów złotych wydatki związane z bezpieczeństwem dostaw energii elektrycznej. Najmocniej rosną ceny akcji Enea (+5,2%), Tauron (+3,3%) oraz PGE (+2,7%).

 Po raz kolejny poniżej poziomu 60 złotych za akcję spadły notowania KGHM. Dzisiaj potentatowi na rynku miedzi zdecydowanie nie pomagają dalsze spadki cen surowców, za tonę miedzi należy zapłacić poniżej 4600 dolarów amerykańskich. Ponadto według doniesień medialnych w styczniu miałoby dojść do zmiany prezesa spółki Herberta Wirtha, a wśród jego następców wymieniani są Krzysztof Sikora, Maksymilian Bylicki oraz Robert Pietryszyn


Arkadiusz Trzciołek

Analityk rynków finansowych w XTB. Specjalizuje się w analizie rynków walutowych z szczególnym naciskiem na pary z grupy G10 oraz Europy środkowo-wschodniej. Ceni sobie podejście makroekonomiczne do analizy wydarzeń na rynkach, wspierając się metodami ilościowymi przy wykorzystaniu modeli ekonometrycznych. Biegle posługuje się językiem angielskim, zna język niemiecki oraz hiszpański. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk