• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Komentarz giełdowy XTB – Afera Renault trzęsie rynkiem
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na światowych giełdach

Czwartkowa sesja na rynku giełdowym nie przyniosła oczekiwanego odbicia, a chwilowe uspokojenie na giełdzie w Chinach pozostało praktycznie niezauważone. Takie zachowanie światowych parkietów jest jednak niezwykle istotne, gdyż pokazuje, że to nie Chiny mogą być jedyną przyczyną ostatniej wyprzedaży.

Na rynku ostatnimi czasy przyjęło się mówić, iż każda chwila paniki spowodowana jest sytuacją w Chinach. Tamtejsza gospodarka wyraźnie spowalnia, co stanowi spore zagrożenie dla światowej gospodarki. W ostatnich 5 latach zadłużenie w Chinach wzrosło o blisko 86%, a całkowite zadłużenie chińskiej gospodarki szacowane jest na 236% tamtejszego PKB. Wzrost budowany na długu i inwestycjach jest więc zagrożony, co stanowi wielkie wyzwanie dla wszystkich firm obecnych w Państwie Środka. W związku z tym nie może dziwić ostatnie zachowanie inwestorów, którzy w obawie o kondycję chińskiej gospodarki zamykają swoje ryzykowne pozycje, co negatywnie odbija się na rynku akcji. Jakby tego było mało, także europejskie firmy targane są swoimi wewnętrznymi problemami. Na jesieni głośno było o aferze Volkswagena, a dziś okazało się, że kolejna znana marka łamała obowiązujące reguły. Akcje Renault, bo to o niej mowa, straciły dziś na giełdzie w Paryżu blisko 20% po informacji, iż rozpoczęto śledztwo związane z nieprawidłowościami w komputerach pokładowych, których głównym celem było maskowanie rzeczywistej emisji spalin. Afera Renault ciążyła oczywiście francuskiemu CAC40, który był jednym z najsłabszych indeksów w całej Europie i w ciągu dnia tracił nawet 3,6%.

Jeśli chodzi o sytuację za oceanem możemy oczekiwać, iż najbliższe tygodnie będą kluczowe dla amerykańskiej giełdy. W poniedziałek oficjalnie rozpoczęty został sezon wyników wobec którego oczekiwania są wyjątkowo niekorzystne. Konsensus rynkowy spodziewa się spadku zysków amerykańskich korporacji, głównie za sprawą spowolnienia w światowej gospodarce oraz sytuacji na rynku surowców. W związku z tym należy uważnie śledzić doniesienia z za oceanu, gdyż słaby sezon wyników mógłby stać się przysłowiowym gwoździem do trumny kilkuletniej hossy na Wall Street. Gdyby jednak spółki wykazały wyniki lepsze od oczekiwań, to prawdopodobne stanie się odbicie na najsłynniejszej światowej giełdzie.

Na polskim rynku mogliśmy dziś obserwować kontynuację bessy, a indeks WIG20 tracił w pewnym momencie blisko 2%. Wśród spółek najciekawiej prezentowała się sytuacja KGHM oraz sektora bankowego. Akcje miedziowego giganta traciły po doniesieniach o ryzykownej inwestycji spółki na rynku kanadyjskim, z kolei sektor bankowy znajdował się w odwrocie po doniesieniach o jutrzejszym spotkaniu w pałacu prezydenckim w sprawie kredytów frankowych.  

 


Jakub Stasik

W X-Trade Brokers zajmuje się głównie analizą rynków walutowych oraz wpływu zachodzących procesów makroekonomicznych na rynek. Jest autorem komentarzy walutowych pojawiających się w serwisach ogólnopolskich. Praktyk rynku akcyjnego oraz rynku walutowego Forex. Zwycięzca XXVI edycji ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Biegle posługuje się językiem angielskim oraz językiem francuskim.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk