• Odbierz prezent
Komentarz giełdowy: Wzrost rentowności psuje nastroje na rynku akcji. Akcje CD Projekt już 5% na minusie
fot. freepik.com

Wczorajsza przecena na rynku akcji w USA spowodowana dalszym wzrostem rentowności obligacji wyraźnie pogorszyła nastroje. Spadki były kontynuowane podczas godzin nocnych na rynku azjatyckim, a główne indeksy giełdowe w Europie rozpoczęły dzień od solidnych luk spadkowych. Co prawda pierwsze godziny handlu przyniosły odpowiedź ze strony kupujących i odreagowanie, niemniej tuż przed otwarciem handlu w Stanach Zjednoczonych i tak dominuje kolor czerwony. Część strat została wymazana, jednak główne indeksy giełdowe na Starym Kontynencie znajdują się pod kreską.


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

Przecena na indeksie DAX została ograniczona do 0,3% (indeks odbił się ponad 200 punktów od dzisiejszego dołka), z kolei francuski CAC40 traci 0,8%, a londyński FTSE100 zniżkuje 1,66%. Patrząc na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, nastroje także nie są najlepsze. Dzisiejsza sesja na WIG20 rozpoczęła się od solidnej luki spadkowej, a w kolejnych godzinach kupujący mają wyraźny problem z odrabianiem strat, przez co w momencie przygotowywania tego komentarza obserwujemy 1,5% przecenę. Jeżeli do końca dnia nie zobaczymy odpowiedzi ze strony popytu, dojdzie do wygenerowania sygnału spadkowego z perspektywy klasycznej analizy technicznej. Notowania znalazły się bowiem poniżej linii szyi szerokiej formacji głowy z ramionami (RGR), która zapowiada zmianę sentymentu na spadkowy.

Ostateczną podporą dla rynkowych byków może się jeszcze okazać strefa przy poziomie 1870 pkt, jednak na tę chwilę sytuacja techniczna przemawia za kontynuacją spadków. Wśród polskich blue chipów, aż 15 spółek znajduje się pod kreską, podczas gdy 5 z nich notuje wzrosty. Liderem wzrostów jest dziś Cyfrowy Polsat, a to za sprawą informacji o zawarciu warunkowej umowy sprzedaży ok. 99,99% udziałów w spółce Polkomtel Infrastruktura (cena sprzedaży wyniesie łącznie 7,07 mld PLN). Na sporym plusie znajdziemy także akcje Orange Polska, czy Alior Banku. Z kolei najgorzej wśród blue chipów radzi sobie CD Projekt, gdzie przecena przekracza 5%, sporo tracą także akcje KGHM (-4,5%).  


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk