• Odbierz prezent
Komentarz giełdowy. Wyraźnie traciły dzisiaj spółki technologiczne - wśród najbardziej spadkowych obserwowaliśmy Apple’a czy PayPayla
fot. freepik.com

Bardzo silny wzrost rentowności w Stanach Zjednoczonych prowadzi do większych ruchów na innych rynkach. Są to nie tylko waluty czy surowce, ale przede wszystkim rynek akcyjny. Większe rentowności to możliwa oznaka wyższych stóp procentowych lub ewentualnych problemów gospodarczych spowodowanych zachwianiem stabilności finansowej. Dzisiaj przed marcowym posiedzeniem Fed przemawiał jego szef Jerome Powell. Nie dał on jednak rynkom niczego konkretnego, co doprowadziłoby do normalizacji sytuacji. Dzisiaj Nasdaq na moment znalazł się w okolicach najniższego poziomu od końca grudnia tego roku.


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

Szybko jednak inwestorzy powrócili do kupowania przy ważnych technicznych miejscach,

czego wynikiem może być pozytywna sesja dzisiejszego dnia. Z drugiej strony to nie będzie jednak efekt słów Jerome Powella. Szef Fed przemawiał dzisiaj publiczne po kilku innych komentarzach ze strony amerykańskich bankierów centralnych. Oczywiście uwaga skupiona jest przede wszystkim na komentarzach dotyczących inflacji, rentowności czy stóp procentowych. Powell nie powiedział jednak w zasadzie nic mocnego, co mogłoby w jakimś większym stopniu zmienić bieg wydarzeń na rynkach. Wskazał on jedynie, że obecne wydarzenia nie powinny wpłynąć na długoterminowe oczekiwania inflacyjne oraz pomimo ogólnej poprawy, rynek pracy wciąż nie ma się jeszcze dobrze. Wskazał on, że brakuje jeszcze ok. 10 mln miejsc pracy w USA, co przy obecnym tempie wzrostu zatrudnienia może zająć lata! Generalnie jego wypowiedzi nie zadowoliły rynków, co doprowadziło do dalszych wzrostów rentowności.

Z drugiej strony indeksy nie powróciły do głębszych spadków

Wyraźnie traciły dzisiaj spółki technologiczne. Wśród najbardziej spadkowych obserwowaliśmy Apple’a czy PayPayla. Z drugiej strony powody do zadowolenia ma sektor naftowy. Ropa WTI zbliża się do poziomu 65 dolarów za baryłkę po decyzji OPEC o utrzymaniu produkcji bez zmian w kwietniu w porównaniu do maja, z bardzo niewielkimi zmianami dla Rosji czy Kazachstanu. Dla rynku przede wszystkim ważne jest jednak to, że produkcja nie wzrośnie kilka milionów baryłek na dzień, co teoretycznie mogłoby mieć miejsce. WIG20 wzrósł dzisiaj marginalnie, choć w ciągu dnia akcje Allegro nastrajały pozytywnie inwestorów. Kolejny dzień silnie rosły akcje Mabiona za sprawą możliwości produkcji szczepionki. Akcje wzrosły do 100 zł, ale potem szybko cofnęły się w okolice 60 zł. Od historycznych maksimów odbyły się akcje spółki gamingowej Huuuge.


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk