• Odbierz prezent
Komentarz giełdowy: Wyhamowanie wzrostów na rynku akcji w Europie i kolejne rekordy w USA

Podczas dzisiejszej sesji na rynku akcji na Starym Kontynencie mogliśmy obserwować nieco gorsze nastroje. Co prawda początek sesji europejskiej nie wyglądał najgorzej, jednak już od poniedziałku widać było wyraźny problem z kontynuacją wzrostów z jakim mieliśmy do czynienia przed weekendem. Przecena przybrała na sile tuż po rozpoczęciu sesji w Stanach Zjednoczonych. Ostatecznie, główne indeksy giełdowe w Europie zdołały jednak wymazać znaczną część ruchu w dół i ograniczyły straty.

Niemiecki DAX przecenił się dziś nieco ponad 0,5%,

z kolei spadki na CAC40 wyniosły 0,36%, a londyński FTSE100 zamknął się 0,11% niżej.  Patrząc z kolei na Giełdę Papierów Wartościowych, przecena była dotkliwsza. Indeks dwudziestu największych spółek - WIG20 przecenił się 1,24%. Wśród blue chipów tylko 5 walorów zamknęło się nad kreską, podczas gdy 15 spółek odnotowało straty. Największą, bo niemal 5% przecenę oberwaliśmy na aukcjach Allegro. Ponad 2% traciły także papiery PKO BP, Dino i Orange. Na plus wyróżniała się z kolei Jastrzębska Spółka Węglowa, notowania JSW zdołały wyjść powyżej bariery 40 zł ostatecznie zamykając dzień wynikiem na poziomie +2%.

Ostatnie wzrosty można przypisać tuta powołanie Barbary Piontek na stanowisko prezesa spółki,

a także rosnącym cenom węgla koksowego.  Nieco lepiej prezentuje się sytuacja na rynku akcji w USA, gdzie na głównych indeksach doszło do ustanowienia nowych rekordów. Kolejne godziny handlu przynoszą jednak cofnięcie. Aktualnie Nasdaq traci 0,4%, S&P500 zniżkuje 0,23%, a Dow Jones jest notowany zaledwie 0,07% pod kreską. Należy zauważyć, iż pomimo niewielkich strat, głowy trend na rynku akcji w USA pozostaje wzrostowy. Korekta spadkowa może pojawić się w każdej chwili, jednak tuż po ustanowieniu nowych historycznych szczytów, ciężko jest mówić o głębszym cofnięciu. Z pewnością próba złapania szczytu nie jest łatwym zadaniem, dużo łatwiej będzie dołączyć do trendu, kiedy już wyczekiwana przez niektórych korekta będzie miała miejsce. 


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk