• Odbierz prezent
WIG20 odbija o 1,3%. Niemiecki DAX 30 momentami ponad 2%. Najlepiej radzi sobie Russel 2000 (ponad 3% w górę!)

Dzisiejszy i wczorajszy dzień to zupełnie odmienna historia od tego, co działo się na początku tygodnia. Druga połowa lipca zaczęła się w raczej negatywnych nastrojach powiązanych z dalszym rozprzestrzenianiem się wirusa na całym świecie, a w szczególności w Stanach Zjednoczonych.


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

Jak widać wystarczy podrzucić rynkom niewiele, aby te ponownie zaczęły zachowywać się pozytywnie. Kolejny raz są to wieści dotyczące szczepionek, które uzyskują pozytywne wyniki na początku ich opracowywania. Czy te informacje są jednak wystarczające, aby pobudzić Wall Street oraz resztę rynków do kontynuacji mocniejszych wzrostów?

Pozytywne wieści związane ze szczepionkami dotyczą dwóch produktów

Pierwsza opracowywana jest przez amerykańską spółkę biotechnologiczną Moderna. Szczepionka wygenerowała obiecujące odpowiedzi immunologiczne u ochotników w badanich. Druga szczepionka opracowywana przez naukowców w Oxfordzie, ze wsparciem brytyjskiego rządu oraz spółki AstraZeneca. Szczepionka ta również odnosi pozytywne rezultaty w początkowej fazie testów, choć więcej będzie można powiedzieć dopiero po III fazie, która ma być przeprowadzana w Brazylii. To pozytywne informacje i wiele instytucji wskazuje, że inwestorzy z entuzjazmem reagują na te wieści. Faktycznie w Europie obserwowaliśmy solidne wzrosty. Niemiecki DAX zakończył sesje zaliczając 2% wzrost po początkowej luce wzrostowej, jednak zamknął się poniżej lokalnych szczytów z początku czerwca. Wcześniej obserwowaliśmy najwyższe poziomy od wyprzedaży z lutego.

To jednak za mało, aby w pełni przekonać rynki do kontynuacji wzrostów

Co ciekawe późnym popołudniem negatywnie zareagowały spółki technologiczne. Nasdaq znalazł się na minusie, choć reszta amerykańskich indeksów pozostaje na plusie. Zdecydowanie najlepiej radzą sobie najmniejsze spółki, gdyż Russell 2000 zyskuje ponad 3%. Warto również zauważyć, że amerykański rynek akcji, a konkretnie S&P 500 znalazł się na plusie w tym roku, patrząc na zamknięcie z zeszłego roku. Oczywiście brakuje jeszcze sporo na tym indeksie do osiągnięcia szczytów z początku tego roku, ale jesteśmy już na granicy wzrostu za cały rok.

Warto zauważyć, że pozytywne nastroje płyną nie tylko ze strony samych wieści dotyczących szczepionki, ale również ze strony wyników amerykańskich spółek. Dzisiaj pozytywnie zaskoczył Goldman Sachs, natomiast akcje Morgan Stanley oraz Bank of America zyskują w oczekiwaniu na czwartkowe publikacje danych.

WIG20 zyskał dzisiaj 1,3%

Wzrost napędzany był przede wszystkim CD Projektem, choć w zasadzie niewiele spółek traciło. Na drugim końcu znalazł się Orlen oraz Lotos, czyli spółki, które prawdopodobnie niedługo staną się jednym podmiotem. WIG20 zakończył jednak dzień poniżej 1800 punktów.

 

 


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk