• Odbierz prezent
Komentarz giełdowy: Szczepionka od Johnson&Johnson zawieszona. Co na to rynki?

Podczas wczorajszej sesji obserwowaliśmy niższą zmienność na rynku akcji w Europie, a dzisiejszy dzień również nie przyniósł większych ruchów. Handel na głównych indeksach giełdowych rozpoczął się w rejonach poziomu odniesienia, a mimo dzisiejszych danych z USA o inflacji, wciąż brakuje pretekstu do tego aby indeksy ruszyły z miejsca. Warto jednak wspomnieć o dzisiejszej informacji podanej przez federalne agencje zdrowia, CDC i FDA, które zdecydowały się na zawieszenie (tymczasowe) podawania szczepionki od Johnson&Johnson.

Decyzja ta jest tłumaczona doniesienia o zakrzepach krwi, które wystąpiła u 6 osób ze Stanów Zjednoczonych. Warto jednak zauważyć, że w USA podano już niemal 7 milionów dawek szczepionki, co przy wspomnianych 6 osobach stanowi bardzo niewielki odsetek. Stąd też reakcja jaka pojawił się na indeksach była chwilowa, po godzinie 13:00 obserwowaliśmy chwilowe cofnięcie, które zostało bardzo szybko wymazane.  Sesja w Europie zakończyła się następująco, niemiecki indeks giełdowy DAX zyskał 0,18%, z kolei francuski CAC40 dodał 0,36%, a londyński FTSE 100 dodał zaledwie 0,03%.

Sytuacja wyglądała nieznacznie gorzej na naszym polskim parkiecie, gdzie WIG20 stracił 0,4%. Patrząc na polskie blue chipy, najgorzej radziły sobie akcje PKN Orlen, Orange i Mercator. Z kolei na ponad 1% plusie dzień zamknął Cyfrowy Polsat.  Za oceanem także obserwujemy mieszane nastroje. Główne indeksy giełdowe konsolidują w rejonach historycznych maksimów. Po godzinie 18:00 S&P500 jest notowany 0,1% wyżej, z kolei Nasdaq dodaje 0,6%. Pod kreską znajduje się jednak Dow Jones, który traci 0,4%. Natomiast wyraźną, 1% przecenę obserwujemy na indeksie zrzeszającym mniejsze spółki - Russell 2000. Dzisiejsze dane o inflacji okazały się nieznacznie wyższe od oczekiwań rynkowych, jednak wydaje się, że tak naprawdę szacunki przewyższały konsensus podawany przez Bloomberga. W najbliższych dniach uwaga może się skupić na wynikach kwartalnych, pierwsze swoje raporty będą publikowały banki. 


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk