• Odbierz prezent
Komentarz giełdowy: widmo globalnej recesji...
fot. freepik.com

Spowolnienie gospodarcze, szalejąca inflacja, zaostrzająca się polityka banków centralnych czy zerwane łańcuchy dostaw - to właśnie te czynniki zdominowały nastroje panujące na rynkach finansowych. Dzisiejsza sesja giełdowa nie jest wyjątkiem i po raz kolejny testuje nastroje inwestorów, którzy nieustannie analizują możliwości wystąpienia światowej recesji.  

Mimo iż w kręgu analityków giełdowych rewizja raportu o PKB nie wywołuje nadmiernej ekscytacji, tak dzisiaj sytuacja stała się zupełnie odmienna, a to za sprawą danych o wydatkach konsumenckich, które w pierwszym kwartale wyniosły zaledwie 1,8%. To znacznie poniżej oczekiwań i poprzedniego odczytu na poziomie 3,1%. Odczyt ten zasadniczo wskazuje na osłabienie gospodarcze, które powinno się nasilić wraz z wpływem podwyżek stóp procentowych przez Fed. Co więcej, przewodniczący Fed Powell podtrzymał dzisiaj, że gospodarka amerykańska jest dobrze przygotowana na zacieśnienie polityki.

Ostateczne dane dla Q1 pokazały spadek PKB na poziomie 1,6% w tempie annualizowanym, przy oczekiwaniu -1,5% oraz przy takim samym poprzednim poziomie. Co więcej, dane inflacyjne pokazują, że presja cenowa była również większa niż wstępnie oceniano. Deflator PKB wypada na poziomie 8,3% przy oczekiwaniu 8,1% oraz przy takim samym poprzednim poziomie. 

 

 

Dodatkowym czynnikiem zagrożenia jest również sam sposób reagowania członków FED, którzy nadal w większości przypadków nie prognozują wystąpienia recesji. Ryzyko zbyt wolnego reagowania na zagrożenia, może doprowadzić do nadmiernego zaostrzenia polityki przez Fed, co zdusi gospodarkę i zwiększy szansę na wystąpienie recesji jeszcze w tym roku.

Podczas ostatniej godziny handlu w Europie WIG20 traci 0,25%. DAX traci ok. 1,5%, natomiast na Wall Street sytuacja po publikacjach danych pozostaje nadal mieszana. S&P 500 zyskuje 0,05%, DJIA rośnie o 0,5%, natomiast Nasdaq traci 0,05%.

 

Mateusz Czyżkowski 

Analityk Rynków Finansowych XTB

Nota prawna 


Mateusz Czyżkowski

Z XTB związany od 2021 roku, w którym zajmuje stanowisko Analityka Rynków Finansowych. Rynkami kapitałowymi zajmuje się aktywnie od 2019 roku. W 2020 roku koordynował jeden z największych w Polsce projektów związanych z funduszami Private Equity oraz Venture Capital organizowanym przez Klub Inwestora Szkoły Głównej Handlowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk