• Odbierz prezent
Komentarz giełdowy – Rynek oszalał! Co się dzieje na giełdzie?
fot. freepik.com

Rosnące rentowności i historyczne szczyty na indeksach? Tak! Jest to możliwe, choć nie we wszystkich przypadkach. Wczorajszy Fed jedynie na moment przekonał inwestorów, że nie powinni oni obawiać się inflacji, co skutkuje dzisiaj wzmożonymi ruchami na rynku. Co wobec tego się dzieje? Czy to zmiana podstaw działania rynków? Niemiecki DAX osiągnął dzisiaj historyczne szczyty i znalazł się blisko poziomu 14800 punktów z którego jest rzut kamieniem do kolejnego kamienia milowego jakim jest poziom 15000 punktów. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku indeksu Dow Jones Industrial Average w USA, który skupia najważniejsze spółki w USA z przekroju wszystkich sektorów.


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

Wobec silnie rosnących rentowności,

które w USA sięgnęły dzisiaj ponad 1,75% można zastanawiać się skąd te wzrosty na indeksach? W przypadku niemieckiego DAXa warto wspomnieć, że duża część spółek w tym indeksie to spółki cykliczne. Dodatkowo obserwujemy gigantyczny wzrost akcji Volkswagena, który jest najdroższy od wielu lat po tym, jak spółka ogłosiła, że będzie gonić lidera rynku samochodów elektrycznych Teslę. Widać, że spółka widzi, gdzie znajduje się przyszłość. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę to, że kapitalizacja Tesli jest większa niż wszystkich największych spółek motoryzacyjnych na świecie razem wziętych. Z kolei w przypadku DJIA zyskują dzisiaj najwięcej banki – to efekt rosnących rentowności.

Zyskują również spółki cykliczne,

a najmocniej tracą takie spółki jak Apple oraz Microsoft. Spadek akcji technologicznych najlepiej widać na przykładzie Nasdaqa, który ponownie ma szansę na objęcie bessy. Wczoraj indeks zakończył dzień lepiej, gdyż inwestorzy uwierzyli Rezerwie Federalnej, że nie ma co przejmować się inflacją. Fed powtórzył, że będzie stosował obecną politykę przez długi czas, ale nie ma pretekstu do ich zmiany teraz. Jednocześnie jednak rynek zdał sobie dzisiaj sprawę z tego, że na ten moment nie ma co liczyć na więcej.

Niemniej wciąż spekuluje się,

że Fed mógłby zdecydować się na jakieś zmiany w programie QE w momencie, kiedy rentowności w USA przekroczyłyby poziom 2%. Wydaje się jednak, że część efektu odbijającej inflacji to jedynie czynniki przejściowe, a długoterminowy trend spadkowy w rentownościach w USA zostanie utrzymany. Na Wall Street jedynym indeksem, który obecnie zyskuje jest DJIA, choć wzrost wynosi zaledwie 0,3%. Nasdaq traci aż 1,7%. W Europie większość indeksów zakończyła dzień na plusie. WIG20 odrabiał wczorajsze straty zyskując dzisiaj ponad 1%.


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk