• Odbierz prezent
Komentarz giełdowy: Rekordy na Dow Jones i cofnięcie na Nasdaq

Sesja w Europie zakończyła się raczej pozytywnie. Poza niewielkim cofnięciem na niemieckim indeksie giełdowym DAX, które wyniosło niecałe 0,2%, zdecydowana większość europejskich indeksów zamknęła się na plusie. Francuski CAC40 dodał w środę 0,4%, a londyński FTSE100 zamknął dzień 0,7% wyżej. Na uwagę zasługuje nasz polski WIG20, gdzie wzrost wyniósł niemal 2%. Niemniej warto zauważyć, że od ponad 2 miesięcy nasz indeks blue chipów pozostaje w szerokiej konsolidacji, pomiędzy poziomem wsparcia przy 1875 pkt, a oporem przy 2015 pkt.

Dzisiejsza sesja zakończyła się w rejonach górnego zakresu ruchu bocznego, co może zapowiadać ciekawe otwarcie jutrzejszej sesji. W przypadku pokonania poziomu, niewykluczony jest nawet rajd w kierunku styczniowych maksimów przy 2095 pkt. Niemniej jeśli ponownie pojawią się tutaj sprzedający, możliwe będzie przetestowanie lokalnego wsparcia przy 1960 pkt. Patrząc na poszczególne spółki z WIG20, najlepiej poradziły sobie akcje KGHM, gdzie obserwowaliśmy ponad 4% zwyżkę. Z kolei więcej niż 3% zyskały walory Allegro, Lotosu i PKN Orlen. Najgorzej radziły sobie natomiast Asseco i Mercator, gdzie przecena wyniosła odpowiednio -2,1% i -1,35%. 

Jeśli chodzi o sesję za oceanem, dziś także przeważają dobre nastroje. Na uwagę zasługuje indeks Dow Jones, który znalazł się dziś na najwyższych poziomach w historii, aktualnie znajduje się on 0,65% powyżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Bardzo dobrze radzi sobie dziś także indeks najmniejszych spółek - Russell 2000, który dodaje 1,5%. Z kolei S&P500 rośnie 0,15%, a nieznacznie pod kreską jest notowany technologiczny Nasdaq, który po wyznaczeniu nowych rekordów w dniu wczorajszym rozpoczął korektę. Opublikowane dziś przez JP Morgan i Wells Fargo wynik kwartalne wypadły lepiej od oczekiwań, podobnie pozytywnie zaskoczeni zostali akcjonariusze Goldman Sach, gdzie raport za I kwartał 2021 roku okazał się lepszy od szacunków analityków.


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk