• Odbierz prezent
Komentarz giełdowy – Niespokojnie przed publikacją Big Tech

Dzisiaj po sesji giełdowej na Wall Street czeka nas publikacja trzech ważnych spółek technologicznych. Dwie z nich to „stare” spółki komputerowe, czyli Microsoft oraz Apple. Z kolei trzecia to Google, który działa przede wszystkim w branży internetowej. Oczekiwania dotyczące wyników są wygórowane, co wynika z niższej bazy z zeszłego roku, ale jednocześnie wysokich wycen spółki. Nastroje na rynku zmącone są nieco przez Chiny, gdzie rząd próbuje podporządkować sobie sektor technologiczny. Czy dzisiejsze wyniki dadzą sygnał do dalszych ataków na historyczne poziomy kluczowych indeksów?


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

Dzisiejsza dzień nie rozpoczął się zbyt dobrze na rynkach

Inwestorom ciążą informacje napływające z Chin, gdzie rząd chce podporządkować sobie sektor technologiczny. Tym razem władze zajęły się sektorem korepetycji, głównie online. Wbrew stereotypom, w sektorze tym działają naprawdę wielomiliardowe spółki pod względem kapitalizacji, choć z drugiej strony ich udział w całym rynku chińskim jest raczej mały. Działania rządu wystarczyły jednak do pogorszenia się nastrojów na większości rynków azjatyckich, co przeniosło się na rynek europejski oraz na amerykański.

Co ciekawe, spółki chińskie, które zajmują się korepetycjami i są notowane na Wall Street,

straciły nawet kilkadziesiąt procent swojej wartości. Oczywiście cała sytuacja jest pewną oznaką niepewności, choć na dłuższą metę nie powinno to mieć decydującego wpływu na nastroje. Teraz liczyć powinny się przede wszystkim wyniki spółek. Można powiedzieć, że dzisiejsza i jutrzejsza sesje giełdowe to najważniejsze sesje w całym kwartale. Dzisiaj po zamknięciu rynku w USA swoje wyniki publikuje Apple, Microsoft oraz Alphabet, czyli właściciel Google’a. Oczywiście oczekuje się gigantycznego wzrostu zysków czy przychodów, co jest powiązane z niską bazą z zeszłego roku, która jest pochodną pandemii. W przypadku Apple liczyć się mogą przede wszystkim dalsze perspektywy produkcyjne kluczowych produktów, ze względu na ostatni deficyt chipów na rynek. Z kolei w przypadku Microsoftu oraz Google’a inwestorzy będą patrzeć na udział sektora chmury, który stanowi coraz większą część biznesów tych spółek.

Na rynkach zdecydowanie nie było widać dzisiaj optymizmu

W Azji widać było jedynie wzrost cen koreańskiego KOSPI, japońskiego Nikkei 225 czy wietnamskiego VN30. Straty na chińskich indeksach w większości przypadków przekraczały nawet 3%. Na pograniczu Europy i Azji zyskał turecki BIST100. Straty na europejskich rynkach zawierały się w zakresie od 0,5% do nawet 1,2%. DAX stracił 0,64%, natomiast WIG20 spadł o 0,72%, pozostając w kilku tygodniowej konsolidacji. Na Wall Street spadki przybierają spore ruchy. S&P 500 traci 0,9%, natomiast Nasdaq traci niemal 2%.

 


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk