• Odbierz prezent
Komentarz giełdowy: Nieco gorsze nastroje na początku nowego tygodnia

Pierwsza sesja w nowym tygodniu handlowym przynosi nieznaczne pogorszenie nastrojów na światowym rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły handel od spadków, niemniej ich skala była niewielka. Dzisiejsze cofnięcie można tłumaczyć realizacją zysków po ostatnich kilku wzrostowych sesjach. DAX zakończył poniedziałkową sesję 0,32% niżej, tym samym opublikowane słabsze dane IFO nie pogrążyły niemieckiego indeksu.


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

Nieznacznie pod kreską zamknął się także londyński FTSE100, który stracił 0,03%, z kolei francuski CAC40 zyskał 0,15%. Jeśli chodzi natomiast o GPW, indeks dwudziestu największych spółek również rozpoczął dzień od spadków, następnie oberwaliśmy próbę odrabiania strat i wyjście nad kreskę, jednak ostatecznie stracił on 0,08%%. Niemniej  patrząc na wykres WIG20, sytuacja techniczna nie uległa zmianie, wciąż pozostaje on w konsolidacji i ja na razie nic nie wskazuje aby coś miało się zmienić. Patrząc na blue chipy, najlepiej poradził sobie KGHM, gdzie wzrosty sięgnęły ponad 2%. Najmocniej przeceniły się z kolei walory PGE (-4,76%).

Początek handlu za oceanem przebiega w mieszanych nastrojach. Główne indeksy giełdowe ze Stanów Zjednoczonych wystartowały nieznacznie pod kreską, jednak aktualnie zdołały one wyjść na symboliczny plus. Najlepiej radzi sobie S&500, gdzie obserwujemy 0,13% wzrosty. Na razie na rynku brakuje pretekstu do wykonania większej korekty, a jeśli sentyment z ubiegłego tygodnia sie trzyma, niewykluczone są kolejne rekordy na Wall Street. 

Większej zmienności na rynku akcji można się spodziewać w środę, kiedy poznamy decyzję FOMC. Niemniej raczej nie należy spodziewać się zmiany retoryki członków komitetu, a każde wzmianki o dalszej stymulacji gospodarki mogą wspierać ryzykowne aktywa. Ponadto warto zauważyć, że trwa sezon publikacji wyników kwartalnych, a dziś po zamknięciu sesji na Wall Street, poznamy raport finansowy Tesli. O tym na co będą zwracać uwagę inwestorzy pisaliśmy w komentarzu po godzinie 17:30.

Nota prawna


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk