• Odbierz prezent
Komentarz giełdowy: Mieszane nastroje na rynku akcji w środę
fot. freepik.com

Dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie rozpoczęła się od solidnych wzrostów. Optymizm był na tyle duży, że niemiecki indeks wyszedł powyżej szczytu z lutego i ustanowił nowe historyczne maksimum. Euforia nie trwała jednak długo, tuż po osiągnięciu rekordowego poziomu, inicjatywę przejęła podaż. Następnie przecena przyspieszyła po publikacji kiepskiego raportu ADP z USA, przez co indeks cofnął się ponad 200 punktów, licząc od dzisiejszego najwyższego poziomu.


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

Jednak pomimo wyraźnego cofnięcia w drugiej połowie sesji,

główne indeksy giełdowe na Starym Kontynencie zdołały utrzymać się na plusie. Niemiecki indeks giełdowy DAX zyskał 0,29%, z kolei francuski CAC40 zamknął się 0,35% wyżej, a londyński FTSE100 dodał aż 0,88%. Pomimo pozytywnego sentymentu w Europie, sytuacja nie wyglądała tak dobrze na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie indeks dwudziestu największych spółek przecenił się 0,83%. Za sprawą dzisiejszych spadków, WIG20 wrócił w okolice linii szyi szerokiej formacji głowy ramionami zapowiadającej spadki. Niemniej wspomniana linia była już przebijana dwukrotnie, po czym kupujący przejmowali inicjatywę. Dlatego też aby mówić o racjonalnym sygnale spadkowym, należy zaczekać na wybicie horyzontalnej strefy przy poziomie 1870 pkt, która pozostaje kluczowym wsparciem w średnim terminie. 

Spoglądając na rynek amerykański,

obserwujemy mieszane nastroje. W momencie przygotowywania tego komentarza Dow Jones i Russell2000 rosną około 0,3%, z kolei S&P500 traci 0,35%, a Nasdaq jest notowany ponad 1% niżej. Wśród inwestorów wyczuwalna jest więc niepewność co do aktualnej sytuacji na rynku. Wpływ na to mają między innymi wysokie wyceny ryzykownych aktywów, a także problemu z odbiciem na rynku pracy (dzisiejszy raport ADP rozczarował). Większa zmienność z pewnością pojawi się pod koniec tygodnia. W piątek poznamy dane ze wspomnianego amerykańskiego rynku pracy, które mogą przesądzić o korekcie, bądź kontynuacji ruchu w ramach trendu wzrostowego na głównych indeksach giełdowych. 


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk