• Odbierz prezent
Komentarz giełdowy: Inwestorzy z USA wracają na rynek po długim weekendzie

Wtorkowa sesja przynosi pogorszenie nastrojów na rynku akcji. O ile wczoraj główne indeksy giełdowe na świecie notowały wzrosty, tak dziś sentyment uległ zmianie. Indeksy "blue chip" ze Starego Kontynentu rozpoczęły handel nieznacznie pod kreską, a w kolejnych godzinach mogliśmy obserwować pogłębienie spadków. Aktualnie, tuż przed zamknięciem sesji w Europie, utrzymują się spadki, niemiecki DAX traci około 0,6%, podczas gdy francuski CAC zniżkuje 0,23%, a londyński FTSE100 jest notowany 0,35% niżej. Nieco większą przecenę obserwujemy na naszym polskim parkiecie, gdzie indeks dwudziestu największych spółek jest notowany 0,85% niżej.


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

Przecenę obserwujemy także na indeksach amerykańskich, gdzie inwestorzy wrócili na rynek po długim weekendzie. Wczoraj handel na Wall Street nie odbywał się z racji Święta Pracy. W momencie przygotowywania tego komentarza, najgorzej radzi sobie Dow Jones, gdzie spadki sięgają 0,75%, z kolei S&P500 zniżkuje 0,4%,  Nasdaq oscyluje w rejonach poziomu wczorajszego zamknięcia sesji. Pomimo spadków na głównych indeksach w USA, skala przeceny jest niewielka, a w dzisiejszym kalendarzu nie znajdujemy właściwie żadnych danych makro, które mogłyby się przełożyć na większą zmienność.

W dalszym ciągu nastroje na rynku akcji w Stanach Zjednoczonych mogą być dyktowane przez piątkowy raport NFP, który wypadł poniżej oczekiwań. Z jednej strony świadczy to o gorszej sytuacji na rynku pracy, a z drugiej oddala widmo ograniczania programu skupu aktywów (tzw. tapering). Ponadto, rynki cały czas zwracają uwagę na to, jak wygląda sytuacja pandemiczna na świecie. W ostatnich dniach liczba nowych zachorowań nieznacznie spadła, jednak cały czas istnieje zagrożenie, że wariant Delta wpłynie negatywnie na łańcuch dostaw. Na razie jednak sentyment długoterminowa na rynku akcji pozostaje pozytywny, a dzisiejsze niewielkie cofnięcie należy traktować jedynie jako korektę. Patrząc na wykresy głównych indeksów z USA, nie widać jakichkolwiek sygnałów, kto mógłby sugerować zmianę tendencji. 

Nota prawna


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk