• Odbierz prezent
Komentarz giełdowy: indeks WIG20 pozostał w tyle i wypadł słabo na tle europejskich indeksów blue chip

Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować mieszane nastroje na rynku akcji w Europie. Dzień rozpoczął się całkiem nieźle, zdecydowana większość parkietów ze Starego Kontynentu wystartowała powyżej piątkowego zamknięcia, niemniej pozytywne nastroje szybko zostały stłumione, a kolejne godziny handlu nie przyniosły większych ruchów. Ostatecznie pomimo wyraźnego cofnięcia niemiecki DAX zdołał się utrzymać 0,27% na plusie, francuski CAC40 dodał 0,19%, a londyński FTSE100 zamknął się 0,16% wyżej.


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

Jeśli chodzi o nasze polski podwórko, WIG20 pozostał nieco w tyle i wypadł słabo na tle europejskich indeksów blue chip. Mimo iż WIG20 także otworzył się dziś luką wzrostową, notowania bardzo szybko zmieniły kierunek i indeks dwudziestu największych spółek w Polsce zakończył poniedziałkową sesję 0,29% pod kreską. Jeśli chodzi o poszczególne sektory, najlepiej poradziły sobie dziś banki i także firmy motoryzacyjne. Sesję do udanych mogą zaliczyć akcjonariusze mBanku, spółka zyskała dziś ponad 3%. Świetnie wypadł także Groclin, którego akcje dodały 8,3%. Po drugiej stronie rynku znalazły się natomiast między innymi CCC, ze stratą przekraczającą 3,5%, a także LPP (-2,7%), czy CD Projekt (1,5%).

Jeśli chodzi z kolei o rynek amerykański, początek tygodnia także przebiega bez zdecydowanego kierunku. W momencie przygotowywania tego komentarza indeks Dow Jones zyskuje 0,45%, podczas gdy S&P500 traci 0,22%, a Nasdaq zniżkuje niemal 0,7%. Dzisiejsze przemówienia bankierów centralnych nie przełożyły się na większą zmienność, niemniej w dalszej części tygodnia przed nami jeszcze kilka ważnych wystąpień, między innymi prezesa Fed - Jerome Powella, co może mieć wpływ na indeksy giełdowe na całym świecie.

Nota prawna


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk