• Odbierz prezent
Komentarz giełdowy: Dobre zamknięcie tygodnia na rynku akcji
fot. freepik.com

Podczas piątkowej sesji mogliśmy obserwować dobre nastroje na europejskich parkietach. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły sesję od wzrostów, a pozytywny sentyment utrzymał się do końca dnia. Co prawda ruchy były mniejsze niż wczoraj, jednak kierunek został utrzymany. Niemiecki DAX zyskał 0,8%, przez co doszło do pokonania spadkowej linii trendu, wyznaczonej po wierzchołkach z września.


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

Zgodnie z klasycznymi założeniami analizy technicznej może to potwierdzać zakończenie korekty z ubiegłego miesiąca i powrót do głównego trendu, który wciąż jest wzrostowy, o ile oczywiście wybicie to nie okaże się fałszywe. Patrząc na inne indeksy blue chip z Europy, francuski CAC40 zyskał 0,64%, a londyński FTSE 100 dodał 0,37%. Nieco w opozycji do nich notowany był dziś nasz polski WIG20, który stracił 0,22%. Niemniej polski indeks największych spółek może zaliczyć ten tydzień do udanych, znalazł się on bowiem na najwyższych poziomach w tym roku, a także przekroczył maksima z 2019 roku, co w teorii otwiera nawet drogę w kierunku szczytów z 2018 roku. Za scenariuszem wzrostowym może także przemawiać zamknięcie się świecy tygodniowej powyżej górnego ograniczenia półtorarocznego kanału wzrostowego.

Jeśli chodzi o inwestorów z USA, tutaj także przeważają dobre nastroje. Główne indeksy giełdowe zza oceanu rozpoczęły piątkową sesję na plusie i jak na razie nic nie wskazuje na to, aby sentyment miał ulec zmianie. Opublikowane o godzinie 14:30 dane o sprzedaży detalicznej zaskoczyły pozytywnie, co jest kolejną przesłanką za rozpoczęciem procesu taperingu już w listopadzie, niemniej inwestorzy nie przejmują się zbytnio tym faktem, a normalizacja polityki przez Fed wydaje się być w cenach. Optymizm na Wall Street jest wspierany przez solidne wyniki amerykańskich spółek.

W momencie przygotowywania tego komentarza najlepiej radzi sobie Russell 2000, gdzie wzrosty sięgają 1%. Dow Jones dodaje z kolei 0,8%, a S&P500 i Nasdaq zyskują odpowiednio 0,58% i 0,35%. Kalendarz na przyszły tydzień nie jest zbyt obfity w dane makro. Nastroje inwestorów mogą więc zależeć od publikacji wyników kwartalnych spółek, z kolei jedynymi ważnymi odczytami wydają się dane o inflacji z Wielkiej Brytanii (środa), a także wskaźniki PMI, które poznamy pod koniec tygodnia.

Nota prawna


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk