• Odbierz prezent
Komentarz giełdowy: Dobre nastroje na rynku akcji po weekendzie

Dzisiejsze pozytywne nastroje rynek akcji zawdzięcza decyzji Banku Japonii. Co prawda BoJ nie zdecydował się na cięcie stóp procentowych, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami pozostały one na dotychczasowym poziomie. Niemniej bank ogłosił skup rządowych obligacji bez limitów oraz zakup obligacji korporacyjnych do kwoty 20 bilionów JPY, co przełożyło się na solidne wzrosty na azjatyckich indeksach. 

Dobre nastroje w Azji przełożyły się także na wyższe otwarcie na Starym Kontynencie. Niemniej podczas sesji europejskiej brakowało informacji, które mógłby zachęcić rynkowe byki do dalszych wzrostów. Większość sesji europejskiej przebiegała pod kątem konsolidacji, ostatecznie handel zamknął się w rejonach sesyjnych maksimów. Niemiecki DAX zyskał dziś 3,06%, francuski CAC40 zamknął się 2,55% wyżej, a londyński FTSE dodał 1,63%. Solidne wzrosty obserwowaliśmy także we Włoszech, gdzie FTSE MIB zamknął się aż 3,13% wyżej. Niestety tego samego nie można powiedzieć o naszej giełdzie, która pomimo dobrego startu zakończyła dzisiejszy handel pod kreską, indeks WIG20 stracił 0,62%. Wśród największych spółek ponownie źle radził sobie sektor bankowy, indeks WIG Banki przecenił się dziś 2,66%.

Inwestorom za oceanem również udzielają się pozytywne emocje. Indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych otworzyły się na wyższych poziomach, a tuż po rozpoczęciu handlu mogliśmy obserwować niewielka korektę, która w momencie przygotowywania tego komentarza została zniwelowana. Najmocniej rośnie S&P500, który notuje blisko +1,5%, z kolei Dow Jones i Nasdaq zyskują ponad 1,3%.

 


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk