• Odbierz prezent
Komentarz giełdowy – Czy Evergrande jest drugim Lehman Brothers?

Od kilku dni na rynkach pojawił się temat dotyczący potencjalnego bankructwa jednego z największych deweloperów w Chinach. Wielkość firmy, a raczej jej dług prowadzi do tego, że sytuacja jest przyrównywana do upadku Lehman Brothers. Czy problemy w Chinach mogą zapoczątkować kolejną falę kryzysu finansowego na świecie?


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

 

Rynki giełdowe wydają się być dzisiaj spokojne

Oczywiście nie widać większych problemów w Europie czy na Wall Street, gdzie indeksy znajdują się zaledwie kilka procent od historycznych szczytów. Okazuje się jednak, że na drugim końcu świata sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie. Indeksy giełdowe w Chinach czy chińskie akcje notowane w Hong Kongu zachowują się najgorzej od tąpnięcia z marca zeszłego roku. Do minimów z zeszłego roku dla indeksu Hang Seng CE brakuje zaledwie 7%, a do minimów z 2015 roku ok. 15%.

Powodem jest nie tylko niepewność dotycząca sytuacji gospodarczej w Chinach,

ale w ostatnim czasie możliwość upadku drugiego największego dewelopera w Chinach. Spółka posiada monstrualny dług w wysokości 300 mld dolarów! Spółka w ciągu 2 tygodni informowała wielokrotnie, że ma problemy z obsługą zadłużenia, ale jednocześnie rozmiar firmy sugerował, że otrzyma ona pomoc od państwa. Donosy ze strony Global Times wskazują jednak, że pomoc finansowa wcale może nie nastąpić. Upadek firmy może spowodować, że problemy zaczną się w całym sektorze bankowym w Chinach, co może doprowadzić do załamania akcji kredytowej i lawiny kolejnych bankructw. Oczywiście jest to najgorszy możliwy scenariusz, ale jednocześnie przypomina on pod pewnymi względami upadek banku Lehman Brothers.

 

 

Teoretycznie najważniejsze będą działania władz spółki i władz państwa w trakcie weekendu

Z drugiej strony ogłoszenie bankructwa w weekend mogłoby doprowadzić do zapoczątkowania przynajmniej małego kryzysu na globalnym rynku finansowym. Tymczasem rynek szykuje się na przyszłotygodniowe wydarzenie w postaci posiedzenia Fed, na którym teoretycznie może nastąpić komunikacja dotycząca ograniczenia programu QE.

 

Na samym końcu warto wspomnieć, że mamy dzisiaj tzw. Dzień Trzech Wiedź

Jest to trzeci piątek miesiąca, ostatniego miesiąca kwartału, kiedy to wygasają kontrakty terminowe na akcje, indeksy czy opcje. Wobec tego często w ostatniej godzinie handlu ma miejsce bardzo duża zmienność i rozpoczynanie nowych trendów. Pomimo pozytywnego poranka w Europie, obecnie obserwujemy w większości przypadkach spadki. DAX traci aż 0,6% na ok. 2 godziny przed zamknięciem. Wall Street traci sporo: S&P 500 zniżkuje o 0,2%, natomiast Nasdaq traci prawie 0,5%. WIG20 zniżkuje dzisiaj o 0,2%.

 

Nota prawna


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk